Momsedu.ge-მ თქვენთვის შექმნა ახალი სივრცე. გაწევრიანდით ჯგუფში ჯანმრთე​ლობა
„ეს არის კორონავირუსის საწინააღმდეგო პირველი წამალი, რომლის მიღება სახლში შეიძლება,“ - ჯანდაცვის ექსპერტი ზაზა წერეთელი
ნორვეგიის სამეფოს ჯანდაცვის სამინისტროს უფროსმა მრჩეველმა, ჯანდაცვის ექსპერტმა ზაზა წერეთელმა კორონავირუსის საწინააღმდეგო ახალი პრეპარატის შესახებ ისაუბრა:
„გუშინ FDA-მ დაამტკიცა ახალი წამალი „ფაიზერის“ მიერ წარმოებული, რომელიც აღმოჩნა, რომ 90%-ით ამცირებს სიკვდილიანობას და ჰოსპიტალიზაციას, როდესაც მისი მიღება დაიწყება. ეს არის აბები, ეს არის პირველი წამალი, რომლის მიღებაც შეიძლება სახლში.“
ზაზა წერეთელმა აღნიშნა, რომ ახალი მედიკამენტი პაციენტმა პირველივე სიმპტომების გამოჩენისთანავე უნდა მიიღოს:
​როგორც კი პირველივე სიმტპომები გაჩნდება, მაშინვე თუ დაიწყებთ მის მიღებას, ხუთი დღის განმავლობაში დღეში ორი აბი ძალიან ეფექტიანია და 90%-ით ამცირებს ჰოსპიტალიზაციას და შესაბამისად სიკვდილიანობას.“
„მართალია ამ მომენტისთვის ძვირი ღირს ეს კურსი დაახლოებით 500 დოლარი ღირს, მაგრამ მას შემდეგ რაც წარმოება გაიზრდება და გავრცელდება ეს წამალი, იმედი უნდა ვიქონიოთ, რომ მისი ფასი ნელ-ნელა დაიკლებს. როგორც „ფაიზერმა“ აღნიშნა, ეს მედიკამენტი მუშაობს „ომიკრონზე,“- აღნიშნულ საკითხზე ზაზა წერეთელმა რადიო „ფორტუნას" ეთერში ისაუბრა.