ბაღებში საკვები პროდუქტების დარიგება 12 ოქტომბრამდე გაგრძელდება
,,თბილისის საბავშვო ბაღებში საკვები პროდუქტების დარიგება 12 ოქტომბრამდე გაგრძელდება,'' - აღნიშნულის შესახებ თბილისის მერმა, კახა კალაძემ მთავრობის სხდომაზე ისაუბრა.
,,ეს მხარდაჭერა და თანადგომა ძალიან მნიშვნელოვანია, მით უმეტეს, ამ სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობაში, როდესაც პანდემიამ ქვეყანას სერიოზული ეკონომიკური პრობლემები შეუქმნა და მსოფლიოშიც სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს. ამიტომ, ჩვენ ამ ოჯახებს, ბავშვებს მაქსიმალურად უნდა დავეხმაროთ და ხელი შევუწყოთ, რათა ორკვირიანი გაცდენა არ იყოს. ახალი რეგულაციები დაწესდა ბაღებისთვის. მომზადდა აღსაზრდელთა მიღება-გაშვების გრაფიკი და შეიძინეს სხვადასხვა ინვენტარი. ყველა აღსაზრდელს ექნება თავისი ნივთი, ფანქრები, სათამაშოები და ა.შ. ის რეგულაციები, რაც იყო მოთხოვნილი ჯანდაცვის სამინისტროს მხრიდან, მაქსიმალურად ყველაფერი არის გათვალისწინებული და ზედმიწევნით შესრულებული," - აღნიშნა კახა კალაძემ.
საქართველოში ყირიმ-კონგოს ჰემორაგიული ცხელების შემთხვევები დაფიქსირდა - სურსათის ეროვნული სააგენტოს გაფრთხილება
სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოადგილემ ვასილ ბასილაძემ ყირიმ-კონგოს ცხელებისთვის დამახასიათებელი სიმპტომებისა და მისი პრევენციის გზებზე ისაუბრა:
„ყირიმ-კონგოს ჰემორაგიული ცხელება არის ვირუსული დაავადება, რომელიც საკმაოდ საშიშია. ამ დაავადების მატარებელი პირუტყვიც არის. ცხოველებში ის უსიმპტომოდ მიმდინარეობს, თუმცა ადამიანებში დაგვიანებულმა მკურნალობამ, შესაძლოა ლეტალური შედეგიც მოიტანოს. სურსათის ეროვნული სააგენტო მუშაობს ცნობიერების ამაღლების კამპანიებზე და ატარებს კონკრეტულ აქტივობებს. დღეს აქტიურ კერად სამცხე-ჯავახეთია მიჩნეული. სააგენტოს ვეტერინარების მიერ 5000-მდე ცხოველია დამუშავებული. ეს ღონისძიებები გრძელდება. ცხოველის დამუშვება ერთჯერადად არ არის საკმარისი. ცხოველებს როდესაც დავამუშავებთ და დავინახავთ, რომ ცხოველს ჰყავს ეს ტკიპა, რომელიც ამ დაავადების გადამტანი და მატარებელია, მნიშვნელოვანია ხელზე გვქონდეს ხელთათმანი, რომ თავი დავიცვათ კბენისგან.
ცხოველის საკვების, თივის დამზადებისას, მინდვრად მუშაობისას აუცილებელია კარგად დახურული ტანსაცმელი გვეცვას. ეს ტკიპა ბინადრობს მინდორში და შესაძლებელია დაკბენა ზუსტად მინდვრის პირობებში მოხდეს. დაკბენის შემდეგ მნიშვნელოვანია, რომ დროულად მივმართოთ ექიმს. რაც შეეხება სიმპტომებს, მაღალი ტემპერატურით გამოირჩევა. დროული მკურნალობით ამ დაავადების მართვა შესაძლებელია. როდესაც ადამიანი თავს განსხვავებულად, უჩვეულოდ და შეუძლოდ გრძნობს, მნიშვნელოვანია, რომ ექიმს დროულად მივმართოთ. განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც უშუალო კონტაქტი გვაქვს ცხოველებთან,“- მოცემულ საკითხზე ვასილ ბასილაძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „ახალი დღე“ ისაუბრა.