10 პროდუქტი, რომელიც აბერებს - ენდოკრინოლოგ შოთა ჯანჯღავას რეკომენდაციები
ენდოკრინოლოგმა შოთა ჯანჯღავამ ის 10 პროდუქტი დაასახელა, რომელიც დაბერების პროცესს აჩქარებს:
„უნდა გამოვყოთ რამოდენიმე პროდუქტი, რომელიც ჩვენს ჯანმრთელობაზე ძალიან ცუდ გავლენას ახდენს. პირველ რიგში, ეს არის ძეხვეული და შებოლილი პროდუქტები, რომელშიც დამატებულია ძალიან დიდი რაოდენობით ემულგატორები, რომლებიც ჩვენს ორგანიზმში მოხვედრის შემდეგ იწყებენ თავისუფალი რადიკალების ჩამოყალიბებას. თავისუფალი რადიკალები იწვევს ოქსიდაციურ სტრესს. ამ სტრესის ფონზე ჩვენი ორგანიზმი ცვლის მეტაბოლიზმს. ამის შედეგად მოსალოდნელია ადრეული დაბერების პროცესი. მეორე პროდუქტი არის მარილი, რომელიც ენდოკრინოლოგებს არ გვიყვარს. მას ორგანიზმში შემოაქვს ზედმეტი სითხე და შეშუპება თვალნათლივ არის სახეზე, რაც ხელს უწყობს დაბერების პროცესს. დღის განმავლობაში დაშვებულია 3-5 გრამი მარილის მიღება.
შემდეგი პროდუქტი არის შაქარი და ტკბილეული, რომელიც დამანგრევლად მოქმედებს ჩვენს ორგანიზმზე. შაქარი ნაწლავის მიკროფლორაზე ძალიან ცუდ ზეგავლენას ახდენს და სახეზე გვაქვს გამონაყარი, ალერგიული რეაქციებისკენ მიდრეკილება. ძალიან ცუდია შაქარი, ნამცხვარი, კანფეტები, ტკბილეული. მეოთხე პროდუქტი არის გაზირებული სასმელები, რომლებიც დიდი რაოდენობით გლუკოზას შეიცავს. გაზირების მომენტიც ცუდ გავლენას ახდენს კუჭ-ნაწლავზე. ის ცვლის ორგანიზმში მეტაბოლიზმს. მეხუთე არის ენერგეტიკული სასმელები, რომლის მიღებას კატეგორიულად არ ვეთანხმები. ის გაჯერებულია შაქრით, მასში დამატებულია მატონიზირებელი ნივთიერებები, ორგანიზმი ვერ ისვენებს, სულ გადაძაბულია და იფიტება. ეს გენეტიკურ მასალაზეც ახდენს გავლენას და დაბერების პროცესი მოდის. შემდეგი პროდუქტი არის ალკოჰოლური სასმელები. თრობა არ არის რეკომენდებული. ის ცუდ გავლენას ახდენს ჩვენს ნერვულ სისტემაზე. რამდენჯერაც არის თრობა, იმდენჯერ მცირდება ნერვული უჯრედების რაოდენობა ჩვენს ორგანიზმში. კიდევ უფრო ცუდია კოქტეილების მიღება.
ყველა ეს პროდუქტი, რომელიც ჩვენ ჩამოვთვალეთ კანზე ახდენს პირდაპირ გავლენას, იწვევს მის დანაოჭებას. ასევე ძალიან ცუდი პროდუქტია მცენარეული ცხიმები, როგორიცაა ჰიდროგენული ცხიმები, მაგალითად, მარგარინი. მსგავსი პროდუქტები ცვლის ორგანიზმში ცხიმების მეტაბოლიზმს. მეათე პროდუქტი, არის ტრანსცხიმების შემცველი პროდუქტები: ჩიფსები, კრეკერები. ჩიფსში იმდენი ცხიმია აკუმულირებული, რომ ის კატასტროფაა ორგანიზმისთვის. ბავშვებთან კატეგორიულად არ არის რეკომენდებული ჩიფსების მიცემა,“- აღნიშნულ საკითხზე შოთა ჯანჯღავამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.
„15 000 პაციენტი გვყავს გატარებული და მათში მხოლოდ სამი იყო რეინფიცირების შემთხვევა,“ - ლევან რატიანი
პირველი საუნივერსიტეტო კლინიკის დირექტორმა ლევან რატიანმა პანდემიის დასამარცხებლად პოპულაციური იმუნიტეტის ჩამოყალიბების მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„პანდემია განიცდის უკუგანვითარებას, როდესაც არსებობს პოპულაციური იმუნიტეტი. პოპულაციურ იმუნიტეტს წარმოქმნის ორი ფაქტორი: ვაქცინირებულები და ინფიცირებულები. თუ ჯამი შეადგენს 80 %-ს, ამის შემდეგ ინფექციის ჯაჭვის წყვეტის ალბათობა იზრდება. 15 000 პაციენტი გვყავს გატარებული და მათში მხოლოდ სამი იყო რეინფიცირების შემთხვევა.​ ძალიან მცირე პროცენტია რეინფიცირების მთელ მსოფლიოში.
​ლევან რატიანმა ის ფაქტორები დაასახელა, რომელმაც ვაქცინაციის შეფერხება გამოიწვია:
„დაავადებამ რომ უკუგანვითარება განიცადოს, 60-დან 80 %-მდე ადამიანი უნდა იყოს აცრილი. ვაქცინაციის პრობლემა გამოიწვია ბევრმა ფაქტორმა. ადამიანები ინფორმირებულები არ არიან, რა არის ვაქცინის ბიოლოგიური შინაარსი. კაცობრიობამ ვაქცინაციის შედეგად მოაღწია დღემდე. იყო წითელა, ყვავილი, რომელიც მასობრივად ხოცავდა ადამიანებს. როგორც კი შეიქმნა ვაქცინები, სამყაროში მათი ერთეული შემთხვევები აღიწერება.“
„თუ მასიურია ვაქცინაცია, ის არის ეფექტიანი. ​ათიდან ერთი რომ გაიკეთებს ვაქცინას, ეს არ ნიშნავს არაფერს. ყველას გვავიწყდება ერთმანეთის სიცოცხლის გადარჩენისთვის რომ ვარსებობთ ადამიანები. საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში რამოდენიმე ადამიანი ერთად არ უნდა შეიკრიბოს. ეს ნიშნავს ინფექციის პროგრესულად გავრცელებას. თუ ეს არ გავაკეთეთ, ჩვენი ქვეყნის მედიცინა ძალიან მალე ჩიხში შევა,“-აღნიშნულ საკითხზე ლევან რატიანმა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.