„წლის განმავლობაში ბავშვები ფიზიკურად ძალიან შეზღუდულები არიან, ქალაქში ეზოს ფენომენი აღარ არსებობს,“ - ბავშვთა ნევროლოგი ბაკურ კოტეტიშვილი
ბავშვთა ნევროლოგმა ბაკურ კოტეტიშვილმა „სხვა შუადღეში“ ბავშვისთვის ფიზიკური აქტივობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„თავისუფლება არავის წყენს, თუმცა გააჩნია მის მასშტაბებს. თავისუფლება ორი სახის არის: ფიზიკური და ემოციური. მთავარი, რაც სჭირდება ბავშვს, არის მისი ფიზიკური აქტივობა. სამწუხაროდ, წლის განმავლობაში ბავშვები ფიზიკურად ძალიან შეზღუდულები არიან, ეს განსაკუთრებით ქალაქში მცხოვრებ ბავშვებს ეხება. სკოლაში სპორტის გაკვეთილებს ძალიან ცოტა დრო ეთმობა. ქალაქში ეზოს ფენომენი აღარ არსებობს, მე ეზოში გავიზარდე. ხომ გახსოვთ დედის ხმა: „ამოდი“ და ქვემოდან: „დე, ცოტა ხანი კიდევ.“ ასეთი რამ საერთოდ აღარ ისმის. ამ გაგებით თავისუფალი გარემოს შექმნის ერთადერთი საშუალება არის ზაფხული. სამწუხაროდ, ზოგიერთი ოჯახისთვის ფიზიკურად შეუძლებელია, ზოგს ფინანსური პრობლემები აქვს და ვერ ახერხებს ბავშვების დასვენებას. გარდა ამისა, ბავშვებს თვალყურის დევნება სჭირდებათ. არ აქვს მნიშვნელობა ბავშვი 2 წლის არის, თუ ათის. გარკვეული სახის შეზღუდულობის ან პირადი საქმიანობის გამო მშობელს ურჩევნია, რომ ბავშვი მის თვალსაწიერში იყოს. ამიტომ მშობლებისთვის ხშირად კარგი გამოსავალია, რომ ბავშვი სახლში დარჩეს, დაჯდეს და იკითხოს.“
ბაკურ კოტეტიშვილის თქმით, ბავშვმა არდადეგების დროს წიგნი მხოლოდ იმ შემთხვევაში უნდა წაიკითხოს, თუ ეს მისი თავისუფალი არჩევანია:
„შესაძლებელია, რომ ბავშვმა წიგნი ზაფხულშიც წაიკითხოს, მაგრამ როდესაც ამას აქვს ძალდატანებითი ხასიათი, ეს არასწორია. კითხვა არის თავისუფალი, დამოუკიდებელი აქტივობა, რომელიც ჩემი არჩევანია, მეცადინეობა კი არის იძულება. თუ გავიხსენებთ ჩვენს თავს, მაისიდან სექტემბრამდე რამე გავიწყდებოდათ? თუ რამე ისწავლეთ, დღემდე გემახსოვრებათ. სკოლაში ნასწავლი ნებისმიერი ლექსი ან ფიზიკის კანონი, თუ ისწავლეთ, ყოველთვის გახსოვთ. თუ აპრილში არ ისწავლეთ, რა თქმა უნდა, სექტემბერში აღარ გემახსოვრებათ. ავიღოთ მარტივი ალეგორია: შვებულებაში ვინმე მუშაობს? არდადეგებიც შვებულებაა, ეს ხომ სპეციალურად არის მოფიქრებული ფსიქოლოგების და პედაგოგების მიერ. ბავშვის ფიზიკური და სივრცითი რეაბილიტაცია არის უმთავრესი.“
„ის სათამაშო, რომელშიც არის სამკუთხედში მოთავსებული ეს რიცხვები, ბავშვისთვის განსაკუთრებულ საფრთხეს წარმოადგენს,“ - ტოქსიკოლოგი ეკა ქურდაძე
ტოქსიკოლოგმა ეკა ქურდაძემ პლასტმასის შემცველობაში შემავალი საშიში ნივთიერების ფტალატის შესახებ ისაუბრა და მშობლებს აუხსნა, როგორი ტიპის პლასტმასის სათამაშოებს მიანიჭონ უპირატესობა:
„ფტალატი არის პლასტმასის შემცველობაში მისი ფორმის გაუმჯობესების მიზნით, სირბილისა და მოქნილობისთვის. სამწუხაროა, რომ ბავშვებისთვის განკუთვნილ საცურაო აუზებშიც კი მისი შემცველობა საკმაოდ მაღალია. პლასტმასს სპეციალური ნიშნულები აქვს, რომელი ექვემდებარება განსაკუთრებულ რისკს და რომელია შედარებით უსაფრთხო. სპეციალური სამკუთხედებია, რომელშიც არის ნიშნულები. 2, 4 და 5 უსაფრთხოა, 3, 6, 7 განსაკუთრებით ტოქსიკურია. პროდუქტი რომელშიც 1 წერია, უსაფრთხოდ ითვლება, თუ მას არ გავაცხელებთ, ხანგრძლივად არ გამოვიყენებთ. სათამაშო, რომელსაც ხანგრძლივად იყენებთ, აუცილებლად უნდა გასუფთავდეს. ბაქტერიების მიმღებლობა მას საკმაოდ მაღალი აქვს. ეს განსაკუთრებით ეხება 1 ნიშნულის მქონე პლასტმასს. ხანგრძლივად არ უნდა გამოვიყენოთ ასეთი პლასტმასი და ის არ ექვემდებარება მეორად გადამუშავებას.“
„2,4, 5 ნიშნულის მქონე პლასტმასი უსაფრთხოა. ის სათამაშო, რომელშიც არის ეს ნიშანი, სამკუთხედში მოთავსებული ეს რიცხვები, 3, 6, 7, არ არის სასურველი ჩვენთვის და განსაკუთრებულ საფრთხეს წარმოადგენს. უფრო პრობლემას წარმოადგენს ჩვენთვის ხანგრძლივი გამოყენების ნივთები, როდესაც ისერება და იკაწრება. მსგავსი პლასტმასი საშიშია ჩვენი ორგანიზმისთვის. განსაკუთრებით მოქმედებს ენდოკრინულ სისტემაზე. სამწუხაროდ, ფტალატი გადის კანცეროგენებშიც,“- აღნიშნულ საკითხზე ეკა ქურდაძემ რადიო „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.