წონაში მატების 5 ყველაზე გავრცელებული მიზეზი
დღეს სამშაბათია და მედიაპორტალი MomsEdu.ge ტრადიციულ რუბრიკას - ენდოკრინოლოგის რეკომენდაციებს წარმოგიდგენთ. ამჯერად ენდოკრინოლოგ-ნუტრიციოლოგი თინათინ კაჭარავა მოგაწვდით კომპეტენტურ ინფორმაციას იმ მდგომარეობებზე, რომლებიც წონაში მატებას იწვევს.
ხშირად არის შემთხვევები, როდესაც ადამიანი მეტ-ნაკლებად მისდევს ცხოვრობის ჯანსაღ წესს, მაგრამ მაინც იმატებს წონაში. სწორედ ამიტომ განვიხილოთ მდგომარეობები, რომლებიც წონაში მატებას იწვევს. ყველა ქვემოთ ჩამოთვლილი მდგომარეობის დიაგნოსტირებისთვის ტარდება ლაბორატორიული კვლევები, მიღებული შედეგების საფუძველზე კი, საჭიროების შემთხვევაში, ცხოვრების ჯანსაღ წესთან ერთად ხდება მედიკამენტის ჩართვა.
მდგობარეობები, რომლებიც იწვევს წონაში მატებას, არც ისე ცოტა, მაგრამ დღეს განვიხილოთ რამდენიმე ყველაზე ხშირად გავრცელებული პრობლემა:
1. მეტაბოლური სინდრომი - ეს არის კომპლექსური მდგომარეობა, რომელშიც ერთიანდება: ინსულინის მიმართ რეზისტენტობა (ჰორმონ ინსულინის მიმართ ორგანიზმის მგრძნობელობის დაქვეითება), არტერიული ჰიპერტენზია (არტერიული წნევის ციფრების მატება), ლიპიდური ცვლის მოშლა (ცხიმების ცვლის დარღვევა, ორგანიზმში ე.წ „ცუდი“ ქოლესტერინის მატება, ხოლო „კარგი“ ქოლესტერინის შემცირება).
2. ჰიპოთირეოზი - ფარისებრი ჯირკვლის ჰორმონალური უკმარობა, რომლის დროსაც ნელდება ნივთიერებათა ცვლა.
3. დეპრესია - ამ დროს ორგანიზმში ხდება ჰორმონალური ბალანსის რღვევა, რაც მომატებული კილოგრამების საფუძველია.
4. ინსომნია - უძილობის დროს ხდება ჰორმონ ინსულინის მიმართ ორგანიზმის მიერ მგრძნობელობის დაქვეითება და იზრდება მეტაბოლური სინდრომის ჩამოყალიბების რისკი.
5. მენოპაუზა - ამ მდგომარეობის დროს ქალბატონებში ჰორმონალური დისბალანსის გამო ხშირია მომატებული კილოგრამები.
გისურვებთ ჯანმრთელობას.
Momsedu.ge-მ თქვენთვის შექმნა ახალი სივრცე. გაწევრიანდით ჯგუფში ჯანმრ​თელობა
,,გახშირებული სუნთქვა, ცხვირ-ტუჩის გარშემო სილურჯე, ძილიანობა - ყველაფერი ეს მძიმე მდგომარეობის მანიშნებელია" - ივანე ჩხაიძე
არსებული ვირუსების პირობებში, რა შემთხვევაში უნდა მიმართოს მშობელმა ექიმს და როდის არის საჭირო მცირეწლოვანის გადაყვანა კლინიკაში - ამის შესახებ პედიატრმა, ივანე ჩხაიძემ ,,შუადღის" ეთერში საუბრისას განმარტა.
,,5 წლამდე ასაკობრივ ჯგუფში უფრო დიდი რისკით გამოირჩევა ორ წლამდე ასაკი. რაც უფრო მცირეა ბავშვის ასაკი, მით უფრო მეტია გართულებების რისკი. 5 წლამდე ასაკის შემთხვევაში, აუცილებლად, მაღალი ტემპერატურის პირველივე დღიდანვე საჭიროა ექიმის ჩართვა ბავშვის მართვის პროცესში. ექიმმა უნდა გადაწყვიტოს, მან უნდა შეაფასოს. ეს არ უნდა იყოს სატელეფონო საუბარი. აუცილებლად უნდა მოხდეს ბავშვის გასინჯვა. ყველაზე მეტად ჩვენ რისიც გვეშინია, ეს არის ფილტვების ანთება. ამ დიაგნოზის დასმა გარკვეული მანძილის პირობებში შეუძლებელია. ამიტომ, ფილტვების მოსმენა, სატურაციის შეფასება და ა.შ. არის მართლაც აუცილებელი, განსაკუთრებით - 2 წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის. აქ უკვე საკითხი ხდება მნიშვნელოვანია - არის თუ არა საჭირო ბავშვის გადაყვანა საჭირო სამედიცინო დაწესებულებაში. მაგალითად, 15 წლის ბავშვის მართვა, უმეტესად, შესაძლებელია სახლის პირობებში - იქნება ეს ტემპერატურის კონტროლი თუ სხვა. მაგრამ თუ ბავშვი მცირე ასაკის არის, უმჯობესია, შეაფასოს ექიმმა. სითხის მიღების შეუძლებლობა - და არა საკვების, ძალიან გახშირებული სუნთქვა, ცხვირ-ტუჩის გარშემო სილურჯე, ძილიანობა - ყველაფერი ეს მძიმე მდგომარეობის მანიშნებელია. ამ ნიშნების შემთხვევაში, პირდაპირ უნდა მიმართოთ კლინიკას", - აღნიშნა ჩხაიძემ.
წყარო: ,,შუადღე"