„სწორი კვება გაცილებით უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე პოლივიტამინების მიღება,“ - მეან-გინეკოლოგი მამუკა ნემსაძე
მეან-გინეკოლოგმა მამუკა ნემსაძემ ორსულებში პოლივიტამინების პოპულარობის შესახებ ისაუბრა და განმარტა, არის თუ არა საჭირო მათი მიღება:
„აუცილებელია განვსაზღვროთ, რას ემსახურება მულტივიტამინები და ზოგადად ვიტამინები. ეს არის ორგანიზმისთვის საჭირო ნივთიერებები, რომელიც მეტაბოლიზმს აძლიერებს. ორსულის მიერ მიღებული საკვები იშლება ამინომჟავებად. ეს ამინომჟავები უნდა გადავიდეს ნაყოფთან და ნაყოფის ორგანიზმში უნდა აშენდეს ახალი ცილები. ორსულის მიერ მიღებული ხორცის ნაჭერიც იშლება და ის ხელახლა აეწყობა ბავშვის ორგანიზმში. პოლივიტამინები ემსახურება ამ ცილის სწორად ჩალაგებას. უნდა იყოს საშენი მასალა, აგურები, რომელსაც ხელოსანი კარგად დაალაგებს თავის ადგილას.
თუ ორსულმა არ მიიღო სრულფასოვანი კვება, თუ არ მიიღო ცილა, ნახშირწყლები, ცხიმები, რომლებიც საჭიროა მისთვის, ვიტამინები რას ჩაალაგებს?! ვიტამინების ათვისება საკვებში არსებული შემცველობით გაცილებით უკეთესად ხდება. ცხოველური საკვები შეიცავს ყველა, ოცივე ამინომჟავას. მცენარეული შეიცავს მხოლოდ -10-ს. დარჩენილი 10 ამინომჟავა მხოლოდ ცხოველური საკვებით შეგვიძლია მივიღოთ. სწორი კვება გაცილებით უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე პოლივიტამინების მიღება.
არის სეზონები, როდესაც ვიტამინების ბუნებრივი შემცველობა საკვებში შემცირებულია. ეს არის გაზაფხულის პერიოდი, თებერვალი, მარტი, აპრილი. მხოლოდ ამ თვეებში ვუყურებ მე ტოლერანტულად საკვებთან ერთად პოლივიტამინების მიღებას. მთავარია ორსულს გავუწიოთ რეკომენდაცია, რომ მიიღოს ჯანსაღი საკვები საკმარისი რაოდენობით და ორგანიზმი თვითონ მოახერხებს ყველაფრის თავის ადგილზე დასმას, ამინომჟავის, ნახშირწყლის სწორად მიწოდებას ბავშვთან. ბავშვის ზრდაც სწორად განხორციელდება დამატებული პოლივიტამინების გარეშე,“- მოცემულ საკითხზე მამუკა ნემსაძემ რადიო „ფორტუნას“ ეთერში ისაუბრა.
,,არ შეიძლება მხოლოდ ფულის კეთებაზე ფიქრი'' - ინგა მამუჩიშვილი წამლების ხარისხზე
,,მედიკამენტების ფასი ელვისებური სისწრაფით იზრდება, მოქმედი ნივთიერების შემცველობა კი აშკარად კლებულობს მათში! შესაბამისად, არანაირი ეფექტი!!! უკვე ძალიან საგრძნობია!!! გაფხიზლდით, ვისაც ხელეწიფება ამის კონტროლი!!! პარალელურმა იმპორტმა წაგვლეკა!!! მე პირადად გამოვცადე საკუთარ თავზე და უკვე უამრავი ფაქტიც მაქვს!!! არ შეიძლება მხოლოდ ფულის კეთებაზე ფიქრი, ისიც უნდა იფიქრო, ვის ვნებ ამით! ბავშვები და მათი ჯანსაღი მომავალი უნდა იყოს პრიორიტეტი ყველასთვის და ზოგადად ადამიანების ჯანმრთელობა და მათი კეთილდღეობა! სადღეგრძელოების თქმით, ვერ გადავარჩენთ მომავალს!!! ბავშვებზე თუ არ ვიზრუნეთ, რად გვინდა ასეთი ქვეყანა!!! მე პირადად ძალიან დავიღლე!!! საითკენ მივექანებით!!!''