„არის თითზე ჩამოსათვლელი შემთხვევები, როდესაც ბავშვს მართლა სჭირდება ვიტამინების ჩართვა,“ - პედიატრი თემურ მიქელაძე
პედიატრმა თემურ მიქელაძემ ის შემთხვევები დაასახელა, როდესაც ბავშვს ვიტამინების მიღება ესაჭიროება:
„ყველა ბავშვს არ სჭირდება ვიტამინები. არის თითზე ჩამოსათვლელი შემთხვევები, როდესაც ბავშვს მართლა სჭირდება ვიტამინების ჩართვა. უნდა იყოს ხანგრძლივი შიმშილობა, 50-დღიანი, 30-დღიანი. იქ შეიძლება განვითარდეს დეფიციტი. თუ არის შეწოვის პროცესების მოშლა, ასეთი პათოლოგიების შემთხვევაში ვიყენებთ ცხიმში ხსნად ვიტამინებს. ასეთ შემთხვევაში მთელი ცხოვრების განმავლობაში ბავშვმა უნდა მიიღოს ეს ვიტამინი.“
„ჯანმრთელმა ბავშვმა პოსტ ვირუსულ, პოსტ კოვიდურ პერიოდში საერთოდ არ უნდა მიიღოს ვიტამინი. გასაგებია, ​D ვიტამინი არის ყბადაღებული თემა. მსოფლიოში ასე არ არის. არსად ამდენი ვიტამინი ხელაღებით არ ინიშნება. თუ ბავშვი დღეში 15 წუთით გადის გარეთ, ღია აქვს ხელი და სახე, მას არ უვითარდება ვიტამინის დეფიციტი. ექიმმა კლინიკურად უნდა დანიშნოს არა სამკურნალო დოზა, რომელიც ხშირად უფრო საზიანოა და კენჭის გაჩენას, ღვიძლის დაავადებას იწვევს, არამედ საპროფილაქტიკო დოზა. ბავშვი არ საჭიროებს ხელაღებით ამდენი კვლევის ჩატარებასაც,“ - აღნიშნულ საკითხზე თემურ მიქელაძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.
რომელი პროდუქტებია აუცილებელი ბავშვის ტვინის განვითარებისთვის?
​რომელი პროდუქტებია აუცილებელი ბავშვის ტვინის განვითარებისთვის? - ამ საკითხზე ექიმმა ნუტრიციოლოგმა, პროფესორმა მარი მალაზონიამ ისაუბრა:„თავის ტვინის ჯანმრთელობა მუცლად ყოფნის პერიოდიდან ყალიბდება...
„თუ ბავშვობაში ხშირად გვესმის: „ცელქია და ვერ გავაგებინე ვერაფერი,“ მერე საკუთარ თავს ვეუბნებით იმავეს,“ - ირინა ტაბუციძე
ფსიქოლოგმა ირინა ტაბუციძემ ნეგატიური ფიქრების დამაზიანებელი ზემოქმედების შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ ნეგატიურ აზრებზე კონცენტრაცია ადამიანებს ხშირად უკან ხევთ:
„ნეგატიური ფიქრები ყველას გვიჩნდება. ეს დამაზიანებელი ხდება მაშინ, როდესაც არის ძალიან ხშირად, ინტენსივობა რომ მაღალი აქვს. ყველა შენთვის მნიშვნელოვანი მოვლენის წინ ერთი და იგივე აზრი ტივტივდება. თქვენს ფიქრებს თუ გადახედავთ, აღმოაჩენთ, რომ მეტ-ნაკლებად ერთი და იგივე მოვლენა იწვევს ამას. ყოველი ახალი პროექტის დაწყების წინ პირველი შეიძლება მოდიოდეს: „არ გამომივა, მე ხომ ამდენი არ შემიძლია, ​მე ამას ვერ შევძლებ, მე ამას ვერ გადავიტან.“ წარმოიდგინეთ, რამდენად გხევთ ეს უკან და რამდენად დამაზიანებელია.”
ირინა ტაბუციძის თქმით, ​ნეგატიური აზრების ძლიერი გავლენა, ბავშვობიდან მოდის და არასწორი აღზრდის შედეგია:
„ხშირად სათავე მაინც არის ხოლმე ბავშვობაში, აღზრდაში. მნიშვნელოვანია, ხშირად გვაქებენ თუ არა, გვაღიარებენ თუ არა, ჩვენს წარმატებას აღნიშნავენ თუ არა. თუ ბავშვობაში ხშირად გვესმის: „ამისგან არაფერი არ გამოვა,“ „ცელქია და ვერ გავაგებინე ვერაფერი,“ მერე რაც მშობლისგან გვესმის, საკუთარ თავს ვეუბნებით იმავეს. გადაჭარბებული ქება სხვა პრობლემას შექმნის, შეიძლება რეალობას ასცდე.“
„ნეგატიურ აზრს, როგორც წესი, ახლავს ემოცია. ის რაღაც ძლიერ ემოციას იწვევს. შეიძლება ეს იყოს შფოთვა, შიში, ბრაზი. თუ ჩვენ ამაზე ვრეაგირებთ, ის არის უკვე დამაზიანებელი. ​ნეგატიური აზრი ხდება დამაზიანებელი მაშინ, როდესაც ჩვენ მასზე რეაგირებას ვახდენთ. შეიძლება, მოვიდეს ფიქრი და წავიდეს, დავთრგუნო ეს ფიქრი. არის სიტუაცია, როდესაც ამას ვერ ვახერხებთ. რეაგირება რას ნიშნავს?! დავიწყებ შფოთვას, რეალურად ვაფუჭებ საქმეს და ვამართლებ შიშს. ამას შეგვიძლია დავარქვათ აკვიატება. ვერ ვაკონტროლებთ ამას, თავისით მოდის და მოდის. რთულ შემთხვევაში სჯობს სპეციალისტს მივმართოთ. რთულია შემთხვევა, როდესაც აღმოაჩენ, რომ აღარც კარიერა გაქვს, აღარც პირადი ცხოვრება, ყოველი სიახლის დროს შენი ნეგატიური აზრები გხევს უკან, არაფერი აღარ გიხარია. ეს ძალიან მძიმე შემთხვევაა უკვე“ - აღნიშნულ საკითხზე ირინა ტაბუციძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „დილის შოუ“ ისაუბრა.