რატომ არის მნიშვნელოვანი თვითთანაგრძნობა? - ნეიროფსიქოლოგ ნინო მარგველაშვილის რეკომენდაციები
ნეიროფსიქოლოგმა ნინო მარგველაშვილმა თვითთანაგრძნობისა და საკუთარი თავის მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„ჩვენ შვილებს ვასწავლით, რომ შენ ამას კარგად უნდა მოექცე, რატომ ჩაარტყი? ჩვენ ერთმანეთზე უნდა ვიზრუნოთ, მაგრამ მე რომ რაღაც შემეშლება, როგორც დედას, ვიწყებ: „რა საშინელი დედა ვარ, რა სირცხვილია.“ გამოჩენა აღარ მინდა ამ დროს. ორმაგი სტანდარტია გაუცნობიერებლად. როდესაც გავაცნობიერებ, რომ თურმე ჩემს თავს არ ვექცევი სიკეთით, ჩემს შეცდომებს განვსჯი და არ ვპატიობ, მერე ნელ-ნელა უნდა შევცვალოთ ეს. შვილსაც არ აძლევ ამით მაგალითს. ის ხვდება, რომ გარეთ არის ფოკუსი მხოლოდ და ამ დროს ჩემს თავს ვაზიანებ. ეს ალოგიკურია.“
„თვითთანაგრძნობის მიზანი არ არის, რომ გახდე კარგად. ესეც ნიშნავს, რომ ეწინააღმდეგები იმ რეალობას, რაშიც ხარ. თვითთანაგრძნობა ნიშნავს, რომ საკუთარ თავს ვუთანაგრძნობ, რადგან რთულია ასეთ მდგომარეობაში ყოფნა. შენი თავი არ გეცოდება. შეცოდება არის, რომ მე ზემოდან ვუყურებ, თითქოს იმ ადამიანს სჭირს რაღაც მხოლოდ. თვითთანაგრძნობას როდესაც სწავლობ, იაზრებ, რომ ჩვენ ყველას გვაქვს რთული სიტუაციები, ყველა შეიძლება ერთ დღეს ქუჩაში აღმოვჩნდეთ. ჩემი თავის შეცოდება არის: „რა საცოდავი ვარ.“ მარტო არ ხარ. ჩვენ ამით ვერთიანდებით. ეს ცოტათი შვებაა. შეიძლება ადამიანმა თქვას, მე სულ არ მახალისებს ის, რომ სხვა არის ცუდად. ეს სულ არ ნიშნავს, რომ ეს მე მიხარია. ეს სიბრძნეა. შენ უბრალოდ რეალობას ამბობ, რომ მარტო მე არ ვარ ასეთ მდგომარეობაში, რომ ყველას განუცდია ეს ტკივილი. საღი აზრის საკუთარი თავისთვის თქმა გეხმარება,“- აღნიშნულ საკითხზე ნინო მარგველაშვილმა რადიო „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.
„დღეს კოვიდ კლინიკებში 90 ბავშვი მკურნალობს, აქედან რამდენიმე არის საყურადღებო,“ - დიმიტრი ხუნდაძე
პარლამენტის ჯანდაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ დიმიტრი ხუნდაძემ ბავშვებში დელტა შტამის გავრცელებისა და დამძიმებული ეპიდვითარების შესახებ ისაუბრა:
„ინფიცირების ასაკმა მნიშვნელოვნად დაიწია. ​დღეს 90 ბავშვი კოვიდ კლინიკებში გადის მკურნალობას. აქედან რამდენიმე არის საყურადღებო და მცირე ნაწილი კრიტიკული. ინდური შტამიდან გამომდინარე შეინიშნება ორსულებში ინფიცირების ფაქტები და ლეტალური გამოსავალიც კი. ორსულების აცრა ნებისმიერ ტრიმესტრში რეკომენდებულია.“
დიმიტრი ხუნდაძის თქმით, ის სასწავლო პროცესის დროულად დაწყების მომხრეა, თუმცა ეპიდუსაფრთხოების გათვალისწინებაც აუცილებელია:
„მე მომხრე ვარ, რომ სასწავლო პროცესი დაიწყოს დროულად, მაგრამ პირველ მოთხოვნად ვაყენებ ბავშვების, მასწავლებლებისა და იქ მომუშავე პერსონალის ეპიდუსაფრთხოების აუცილებლობას. ეს, რა თქმა უნდა, დამოკიდებულია თითოეული ჩვენგანის ქცევაზე, იმაზე, თუ რამდენად მაღალი იქნება მასწავლებლებსა და მომსახურე პერსონალს შორის ვაქცინაციის მაჩვენებელი. ჩვენ ამაზე ვიმსჯელებთ საკოორდინაციო საბჭოს ფორმატში. არის გარკვეული შემოთავაზებები ამ კუთხით, რომლის გაჟღერებისგანაც სანამ გადაწყვეტილება არ იქნება მიღებული, თავს შევიკავებ. ჩვენ ვიზრუნებთ ორი მიმართულებით: რაც შეიძლება სწრაფად დავიწყოთ სასწავლო პროცესი, დავიცვათ ეპიდუსაფრთხოება.“
„ერთია რეკომენდაციების გაცემა, ერთია დარეგულირება ამ საკითხების, მეორეა მისი აღსრულება. ჩვენი ხვალინდელი დღე და უსაფრთხოება არის დიდწილად დამოკიდებული საზოგადოების ქცევაზე. ვაქცინაცია არის ერთადერთი გამოსავალი ამ სიტუაციიდან, რაც შეიძლება ნაკლები დანაკარგით რომ გამოვიდეთ.​ მასწავლებლების 50 %-ზე მეტი არ არის აცრილი. არის დრო, არის საშუალება, ხელმისაწვდომია მაღალი ხარისხის ვაქცინები. პირველ რიგში, მასწავლებლებს უნდა ჰქონდეთ მაღალი საზოგადოებრივი პასუხისმგებლობა,“ - აღნიშნულ საკითხებზე დიმიტრი ხუნდაძემ ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.
წყარო:​ ტელეკომპანია „იმედი“
qs-არ დაგავიწყდეთ !!!