„გუშინ სანი 1 წლის გახდა, უკვე დიდი ბიჭია, მე კი მრცხვენოდა, რომ მიხაროდა,“ - არჩილ სოლოღაშვილი
ტელეწამყვანმა არჩილ სოლოღაშვილმა სოციალურ ქსელში პოსტი გამოაქვეყნა, რომელშიც აღნიშნავდა, რომ მისი შვილი, პატარა სანი 1 წლის გახდა. არჩილ სოლოღაშვილის თქმით, უკრაინაში მიმდინარე ტრაგიკული მოვლენების გამო მას შვილის იუბილეზე სიხარულის შეგრძნების გამო რცხვენოდა:
„გუშინ სანი 1 წლის გახდა. უკვე დიდი ბიჭია და მე კიდე მრცხვენოდა, რომ მიხაროდა. მრცხვენოდა, რომ მავიწყდებოდა ის, რაც ხდება უკრაინაში, სადაც ამდენი უდანაშაულო ბავშვი იღუპება და ეწირება ნადირებთან ბრძოლას. ყველა ბავშვი იმსახურებს ნათელ და ბედნიერ ქვეყანაში ცხოვრებას.
მადლობა ყველას, ვინც მოგვილოცეთ და ბოდიში ვისაც ვერ გიპასუხეთ.
დიდება უკრაინას, დიდება გმირებს,”- წერს არჩილ სოლოღაშვილი.
„ჩვენ უნდა გვქონდეს კონტაქტი ინფექციასთან, გამოვიმუშაოთ ანტისხეულები, რომ შემდგომში სხვა დაავადებებსაც ვებრძოლოთ,“- ბავშვთა რევმატოლოგი თინათინ კუტუბიძე
ბავშვთა რევმატოლოგმა თინათინ კუტუბიძემ პანდემიის დროს იზოლაციისა და ვირუსულ ინფექციებთან ნაკლები კონტაქტის ადამიანის იმუნურ სისტემაზე ზეგავლენის შესახებ ისაუბრა:
„მას შემდეგ რაც დაიწყო პანდემია და ჩვენ იზოლირებულები ვიყავით, ბავშვები იზოლირებულები იყვნენ, ვატარებდით ნიღბებს, შესაბამისად შემცირდა რესპირატორული ვირუსების წილი, მათ შორის ადენოვირუსების, რომლის ახალმა რენესანსმა სერიოზული შედეგები მოგვცა და კლინიკური გამოვლინებები ჰეპატიტის სახით. აქვე მინდა ავღნიშნო, რომ ბრიტანელმა მკვლევარებმა რამოდენიმე დღის წინ ინფორმაცია გამოაქვეყნეს, რომ ეს არის ძველი ინფექცია, უბრალოდ ჩვენ ვართ უკვე ახალი იმუნური სისტემით.
იმუნური სისტემა გადის მუდმივ სწავლებას. ორი წელიწადია არ გვქონია სერიოზული კონტაქტი ვირუსულ ინფექციებთან. ჩვენ უნდა გვქონდეს კონტაქტი ინფექციასთან, გამოვიმუშაოთ ანტისხეულები და ეს ჩვენი იმუნური სისტემის გამართულ მოქმედებაზე არის დამოკიდებული, იმიტომ რომ უნდა გვქონდეს უნარი, რომ შემდგომში სხვა დაავადებებსაც ვებრძოლოთ. ვინაიდან ბოლო 2 წელიწადი ბავშვებს პრაქტიკულად არ ჰქონიათ ვირუსულ ინფექციებთან კონტაქტი, შემაერთებლქსოვილოვანი დაავადებების მიმართვიანობის წილი მკვეთრად შემცირდა, თითქმის 40-42%-ით. ეს ხაზს უსვამს იმას, რომ ვირუსულ ინფექციას აქვს გამშვები მექანიზმის როლი სხვადასხვანაირი შემაერთებელქსოვილოვანი დაავადებების განვითარების კუთხით და ერთ-ერთი ყველაზე „საყვარელი“ ორგანო ვირუსული ინფექციებისთვის არის ძვალ-სახსროვანი სისტემა,“ - მოცემულ საკითხზე თიანთინ კუტუბიძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.