გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელმა განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა მასწავლებლებს, რომლებმაც პანდემიის დროს შეძლეს სწრაფად ადაპტირება ახალ რეალობასთან და სასწავლო პროცესის ონლაინ წარმართვა, რაც არ იყო მარტივი. ღასან ხალილის თქმით, საქართველოში ყველა მასწავლებელი არის ნამდვილი გმირი, რადგან მათ შეძლეს დისტანციური სწავლებისთვის საჭირო ტექნოლოგიების ათვისება. მან აღნიშნა, რომ ონლაინსწავლება არც მოსწავლეებისთვის ყოფილა მარტივი და მათი აკადემიური და სოციალური განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია სასწავლო პროცესის ბუნებრივ გარემოში შენარჩუნება.
ღასან ხალილი ასევე შეეხო მასწავლებელთა ვაქცინაციას და ხაზი გაუსვა გაეროს ბავშვთა ფონდისა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, აგრეთვე, აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ერთობლივ ძალისხმევას ამ პროცესში. გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენლის თქმით, ერთობლივი მუშაობის შედეგად ორ თვეში მასწავლებელთა ვაქცინაციის მაჩვენებელი 9%-დან 69%-მდე გაიზარდა და ზრდას ყოველდღიურად განაგრძობს,“ - აღნიშნულია განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებულ პოსტში.
„არ ვიცი, საიდან მოვიდა ეს დიდი რაოდენობით წყლის მიღება. პირიქით, ზედმეტი წყლის მიღება არ არის მიზანშეწონილი,“ - დავით გადელია
ბოჭორიშვილის კლინიკის დირექტორმა დავით გადელიამ იმ პრობლემების შესახებ ისაუბრა, რომლებსაც ადამიანებმა კოვიდის გადატანის შემდეგ განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაუთმონ:
„პირველ რიგში, ეს არის ფილტვებთან და ​სასუნთქ გზებთან დაკავშირებული პრობლემები. თუ ატყობენ, რომ აქვს გადაღლილობა, სუნთქვის დროს არის სიმძიმე, ამოსუნთქვის დროს ამოოხვრასავით არის, ქოშინი პატარა მანძილზე სიარულის დროს, ეს უკვე ნიშნავს, რომ ადამიანს აქვს ნარჩენი მოვლენები კოვიდის გადატანის შემდეგ. რომ გითხრათ, რომ ყნოსვის დაბრუნებას დავაჩქარებთ, არა, ეს ნამდვილად არ შეგვიძლია. სუნთქვის პრობლემებზე ძალიან ბევრი გვაქვს ნამუშევარი ადრეც და ვიცით რა შეიძლება გაკეთდეს. კოვიდი პირის ღრუშიც ძალიან ბევრ პრობლემას ტოვებს. ცოტა ყურადღებით უნდა იყვნენ კოვიდ გატანილი ადამიანები პირველი სამი თვის განმავლობაში.“
დავით გადელიას თქმით, ადამიანები ექიმების რეკომენდაციების მოსმენის შემდეგ მგრძნობიარეები ხდებიან და ზოგჯერ გარკვეული სიმპტომები ეჩვენებათ კიდეც:
„არ მინდა შევაშინო ადამიანები. ​როდესაც ექიმი რაღაცას ეუბნება, უფრო სენსიტიური ხდება ადამიანი, შეიძლება მოეჩვენოს კიდეც, რომ რაღაც აწუხებს. ამავე დროს მინდა ყურადღება მიაქციონ ადამიანებმა თავიანთ ორგანიზმს, რა მიმართულებით აქვთ პრობლემები. განსაკუთრებით ეს ეხება, რა თქმა უნდა, სუნთქვას. ყოფილა შემთხვევა, რომ შაქრის ნიშნული ძალიან მომატებულა, იმდენად, რომ დიაბეტის დამწყებიც კი ყოფილა ეს დაავადება. არის ასეთი შემთხვევები აღწერილი.“
დავით გადელია კოვიდ გადატანილ პაციენტებს ურჩევს დაავადების გადატანიდან ერთ-ორ თვეში კვლევები ჩაიტარონ:
„ერთი კარგი გამოკვლევა კარგი იქნება კოვიდის გადატანიდან ერთი ან ორი თვის შემდეგ.  ​იმის მიხედვით, თუ რა მიმართულებით არის პრობლემა, წამოვა რჩევები. არ ვიცი საიდან მოვიდა ეს დიდი რაოდენობით წყლის მიღება. პირიქით, ზედმეტი წყლის მიღება არ არის მიზანშეწონილი, განსაკუთრებით დაავადების პიკის დროს. ეს იწვევს სისხლის მიმოქცევის მცირე წრეში გადატვირთვას. მოგწყურდებათ, დალიეთ. არანაირად ზედმეტი სითხე არ მიიღოთ. გირჩევთ სუნთქვითი ვარჯიშების გაკეთებას და სამი თვის განმავლობაში განმეორებით კვლევებს. შემდგომი რეკომენდაციები ამ კვლევების შედეგებიდან წამოვა.“
„პაციენტის კლინიკიდან გაწერით არ მთავრდება მკურნალობა. არ იფიქროს არავინ, რომ გაეწერა და დამთავრდა. ეს არ არის გრიპი, ​ბევრად უფრო თავისებური დაავადებაა. შინ გაწერის დროსაც პაციენტმა უნდა გააგრძელოს რეკომენდაციები, რასაც ექიმი ეუბნება. სახლშიც უნდა გაგრძელდეს მკურნალობის გარკვეული ნაწილი. ყველას ჯანმრთელობას ვუსურვებ,“ - აღნიშნულ საკითხებზე დავით გადელიამ ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის პირდაპირ ეთერში ისაუბრა.