„პანდემია მოსალოდნელზე ერთი წლით მეტხანს გასტანს,“ - ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის განცხა...
​ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის განცხადებით, ​ღარიბ ქვეყნებში ვაქცინაციის დაბალი ტემპის გამო პანდემიის დასრულების თარიღმა, შესაძლოა, გადაიწიოს.ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის უფროსმა მრჩეველ...
ცერებრული სინუსის თრომბოზის უფასო კონსულტაციის შესაძლებლობა „ნიუ ჰოსპიტალსში“
მათ, ვისაც ცერებრული სინუსის თრომბოზი აქვს დიაგნოსტირებული, შესაძლებლობა ეძლევა უფასო კონსულტაცია გაიაროს ქეთევან მიქელაძესთან. ჩაწერა ხდება წინასწარ.
MomsEdu.ge „ნიუ ჰოსპიტალსის“ ნეიროქირურგ, ნეიროინტერვენციონისტ - ქეთევან მიქელაძეს ეწვია და ამ თემის ირგვლივ საინტერესო ინფორმაცია მოამზადა.
- რა არის ცერებრული სინუსის თრომბოზი და ვის აწუხებს ეს პრობლემა?
ქეთევან მიქელაძე:ცერებრული სინუსის თრომბოზი თრომბების იშვიათი ტიპია და წარმოადგენს თავის ტვინის სინუსების დახშობას.ტვინის ვენურ სისტემაში სისხლის შედედების შედეგად წარმოიქმნება თრომბები და ვეღარ გაედინება თავის ტვინიდან.
მეტწილად ეს პრობლემა ვლინდება ქალბატონებში, ვიდრე მამაკაცებში (3:1). რაც შეეხება ასაკს, უფრო ხშირად ახალგაზრდა ადამიანებში ვლინდება.
- როგორ ვლინდება ცერებრული სინუსის თრომბოზი და რა რისკის მატარებელია?
ქეთევან მიქელაძე: ხშირად გამომწვევი რისკ-ფაქტორი შეიძლება იყოს ჰორმონალური დაჩასახვის საწინააღმდეგო აბების გამოყენება, ასევე, ჭარბწონიანობა, სიმსივნე, სისხლძარღვთა სხვადასხვა დაავადება (როგორებიცაა: წითელი მგლურა, ბეხჩეტის სინდრომი და ა.შ), ორსულობა, ნაწლავური დაავადებები, დაბალი არტერიული წნევა თავის ტვინში.თუ დროულად მოხდება დიაგნოსტიკა, რისკი დაბალია, თუმცა ახასიათებს მხედველობის სწრაფი დაქვეითება.
- როგორ ხდება დიაგნოსტირება და მკურნალობა „ნიუ-ჰოსპიტალსში“?
ქეთევან მიქელაძე: პირველ რიგში, საჭიროა მიმართოთ ნევროლოგს, ხოლო შემდეგი ეტაპია მაგნიტურ-რეზონანსული ვენოგრაფია. დასაწყისში ინიშნება მედიკამენტოზური მკურნალობა, რომლის დროსაც ვრთავთ ე.წ. ანტიკოაგულანტები. უმეტეს შემთხვევაში ეს საკმარისი არ არის და თუ შედეგი ვერ გამოიღო, შემდეგ უკვე ინიშნება ენდოვასკულური მკურნალობა.
- ენდოვასკულური მკურნალობის უპირატესობებზე რომ ვისაუბროთ.
-ქეთევან მიქელაძე: ამ დაავადების დროს ენდოვასკულური მკურნალობის არსი მდგომარეობს იმაში, რომ თრომბის დაშლა მექანიკური ან ლოკალური მედიკამეტების მეშვეობით მიმდინარეობს.
- რა პრევენციული ზომები შეიძლება მივიღოთ?
ქეთევან მიქელაძე: უმთავრესი რჩევა იქნება, რომ ახალგაზრდა ქალბატონები, რომლებიც იღებენ ჩასახვის საწინააღმდეგო აბებს, გაითვალისწინეთ - აბებთან ერთად ნიკოტინის მიღება მკვეთრად ზრდის დაავადების რისკებს. გარდა ნიკოტინის მოხმარებისა, დიდი რაოდენობით ალკოჰოლის მიღებაც საზიანოა.