იცავს თუ არა ინდივიდის ვაქცინაცია მისი ოჯახის წევრებს კორონავირუსით ინფიცირებისგან?
იცავს თუ არა ინდივიდის ვაქცინაცია მისი ოჯახის წევრებს კორონავირუსით ინფიცირებისგან? - აღნიშნულ თემაზე ექიმი ნანა გეგეჭკორი საუბრობს.  ,,ამ კითხვაზე პასუხის გარკვევა სცადეს ქვემოთ მოყვანილი კვლევ...
„თუ აცრას ვერ გადაიტანს ადამიანი, კოვიდს სულ ვერ გადაიტანს, ამიტომ აუცილებლად უნდა აიცრას,“ - კარდიოქირურგი ზვიად ბახუტაშვილი
კარდიოქირურგმა ზვიად ბახუტაშვილმა პანდემიის დასრულებისთვის ვაქცინაციის ჩატარების მნიშვნელობის შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ ქვეყნები, რომლებშიც მოქალაქეთა 80%-ზე მეტი აიცრა, ცხოვრების ჩვეულ სტილს დაუბრუნდნენ:
​ეს პანდემია ვერ დამთავრდება, თუ მოსახლეობამ არ დაიწყო აცრა. სკანდინავიის ქვეყნები, პორტუგალია, ქვეყნები, სადაც ვაქცინაცია 80%-ს გადასცდა დაუბრუნდნენ პრეკოვიდურ ცხოვრებას. აღარ არის ნიღაბი, არც არაფერი. უბრალოდ ტესტებს აკეთებენ და დარჩენილ მოსახლეობას ცრიან.“
ზვიად ბახუტაშვილის თქმით, კოვიდ-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინა ყველა ადამიანმა უნდა გაიკეთოს:
„აცრით უნდა აიცრას ყველა. ჩემთან ხშირად არის კომუნიკაცია იმის თაობაზე, რომ რაღაც თანმხლები დაავადება მაქვს და აცრას ვერ გადავიტან. თუ აცრას ვერ გადაიტანს ადამიანი, კოვიდს სულ ვერ გადაიტანს. ამიტომ აუცილებლად უნდა აიცრას.“
​ასეთი თემა, რომ აცრას ვერ გადაიტანს ადამიანი, არ არსებობს. შვიდი მილიარდი ადამიანია აცრილი დედამიწაზე. შვიდი მილიარდი ინექციაა გაკეთებული. მაშინ აღარ უნდა არსებობდეს დედამიწაზე მოსახლეობა,“ - აღნიშნულ საკითხზე ზვიად ბახუტაშვილმა ტელეკომპანია POSTV-ის გადაცემაში „დღის პოსტი“ ისაუბრა.