,,გადავწყვიტე ორსულების კოვიდ საწინააღმდეგო აცრების საკითხს შევეხო, მითუმეტეს ბევრი კითხვა...
ექიმი რევაზ ბოჭორიშვილი სოციალურ ქსელში ორსულებისა და მეძუძური დედების კოვიდ საწინააღმდეგო ვაქცინაციის შესახებ ინფორმაციას აქვეყნებს, რომელსაც ​MomsEdu.ge უცვლელად გთავაზობთ:,,გადავწყვიტე ორ...
„ეს არის სწორედ ის უახლესი ონკოლოგიური პრეპარატი, რომელმაც 12 პაციენტზე ჩატარებულ კვლევაში მოგვცა განკურნების 100-პროცენტიანი შედეგი,“- გიორგი ღოღობერიძე
ნიუ-იორკში კიბოს სამკურნალო და კვლევით დაწესებულებაში პაციენტებში სწორი ნაწლავის კიბოს მკურნალობის ექსპერიმენტული კვლევა ჩატარდა. პაციენტები 6 თვის განმავლობაში სამ კვირაში ერთხელ პრეპარატ დოსტარლიმაბს იღებდნენ. ყველა პაციენტი სიმსივნისგან განიკურნა და უკვე ერთი წელია სიმსივნის დიაგნოზი აღარ აქვთ. დოსტარლიმაბი მონოკლონური ანტისხეულია და ის იმუნურ სისტემას სიმსივნური უჯრედების აღმოჩენაში ეხმარება.
ნიუ-იორკში ჩატარებულ კვლევას და დამაიმედებელი პრეპარატის აღმოჩენის ფაქტს ონკოლოგი გიორგი ღოღობერიძეც გამოეხმაურა:
„ეს არის სწორედ ის უახლესი ონკოლოგიური პრეპარატი, რომელმაც 12 პაციენტზე ჩატარებულ კვლევაში (ამ პაციენტებს ჰქონდათ სწორი ნაწლავის ადგილობრივად გავრცელებული სიმსივნე) მოგვცა განკურნების 100%-იანი შედეგი. არცერთ პაციენტს შემდგომში კვლევებზე აღარ აღმოაჩნდათ არანაირი ონკოლოგიური ჩივილი.
სიმსივნე ჩვენს სხეულში ყოველთვის ემალება იმუნურ სისტემას და აკეთებს ისეთ რაღაცებს, რომ ჩვენმა იმუნურმა სისტემამ ის ვერ დაინახოს. ეს ანტისხეული იმუნურ სისტემას სიმსივნისგან შეფერხებაში ხელს უშლის. იმუნური სისტემა ამ ანტისხეულის ფონზე ონკოლოგიურ უჯრედებს დროულად პოულობს და ანადგურებს. რა თქმა უნდა, 12 პაციენტი არ არის ის რაოდენობა, რომელიც შეიძლება ჩვენ განვაზოგადოთ, მაგრამ შედეგი იმედისმომცემია. მით უმეტეს, რომ საქართველოში, ჩვენს რეალობაში მსხვილი და სწორი ნაწლავის სიმსივნეები გავრცელებით ძალიან ხშირია,“- მოცემულ საკითხზე გიორგი ღოღობერიძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.
წყარო: „დილა მშვიდობისა საქართველო“