კოვიდინფიცირებულთათვის ახალი პორტალი ამოქმედდა
კოვიდინფიცირებულთათვის ახალი პორტალი - https://er.moh.gov.ge/ ამოქმედდა.
მოქალაქეებს, რომლებსაც დაუდასტურდათ COVID-19 შესაძლებლობა აქვთ პორტალზე დარეგისტრირდნენ. 112-ის მიერ მიღებული ინფორმაცია დამუშავდება და შემდგომი მონიტორინგისათვის გადაეცემა ოჯახის ექიმს.
აღნიშნული პორტალი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთოების მართვის ცენტრი „112“-ის და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავდა.
ახალი პორტალის დანერგვის მიზანს, ერთის მხრივ მოქალაქეებისთვის დამატებითი საკომუნიკაციო არხის შექმნა წარმოადგენდა და მეორეს მხრივ 112-ში განხორციელებული ზარების შემცირება.
საქართველოში ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის სისტემა იცვლება
საქართველოში ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის სისტემა იცვლება. ელექტროენერგიის გადასახადის გადახდის თარიღები პენსიისა და სოციალური დახმარების მიღების გრაფიკის მიხედვით განისაზღვრება. 2022 წლის პირველი ინავრიდან პენსიის მიმღებები გადასახადს თვის16 რიცხვამდე, ხოლო სოციალური დახმარების მიმღები პირები 22 რიცხვამდე გადაიხდიან. ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის სისტემაში შეტანილ ცვლილებებზე სემეკის თავმჯდომარემ დავით ნარმანიამ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დილა“ ისაუბრა.
„დეკემბერ-იანვარი გარდამავალი ეტაპია. ადრე თბილისში თვის სხვადასხვა რიცხვში მიდიოდნენ სხვადასხვა აბონენტთან. ეს ყველაფერი სწორდება. მრიცხველებს წაიკითხავენ მხოლოდ თვის ბოლო 29, 30, 31 რიცხვებში. პირველი იანვრიდან თვიდან თვემდე დაჯდება დარიცხვა. ის, რაც ძველი პერიოდის მოხმარება იყო, ერთი ნახევარი მიუვათ ერთი ქვითრით, მეორე ნახევარი - მეორე ქვითრით. ნუ დარჩებათ შთაბეჭდილება, რომ ორმაგი დარიცხვა მიუვათ. ეს იქნება ჯამში ერთი თვის განმავლობაში გადასახდელი თანხა, რომ გასწორდეს თანხები. პირველი იანვრიდან მომხმარებლები თვეში მხოლოდ ერთ ქვითარს მიიღებენ,“ - აღნიშნა დავით ნარმანიამ.
გადაწყვეტილება, რომელიც ბოლო პერიოდში მივიღეთ ეხებათ პენსიონერებსა და სოციალურად დაუცველებს. მათ არანაირი ინფორმაციის წარდგენა არ სჭირდებათ. ავტომატურად ჩაერთვებიან სისტემაში. პენსიონერები ყოველთვის უჩიოდნენ იმას, რომ სანამ ისინი პენსიას აიღებდნენ, მანამდე მისდიოდათ გადასახადი. მათთვის და სოციალურად დაუცველებისთვის გადასახადის გადახდის ვადა იქნა გადაწეული,“ - დასძინა დავით ნარმანიამ.