პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი გრიპის ვირუსთან დაკავშირებით პოსტს სოციალურ ქსელში აქვეყნებს. გთავაზობთ მის ნათქვამს სიტყვა-სიტყვით:„გრიპის ვირუსი მკვეთრი აქტივაციის ფაზაში შედის და არამარტო გრიპის ვირ...
,,შეიძლება გრიპზე აიცრათ, მაგრამ მაინც განვითარდეს. მისი დაცვის უნარი 60-75%-ის ფარგლებშია''
,,გრიპის ვაქცინის პირველი პარტიის ათვისების ტემპი დაბალია,'' - აღნიშნულის შესახებ დაავადებათა კონტოლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა ამირან გამყრელიძემ განაცხადა.
,,​ქვეყანაში უკვე ცირკულირებს ადენოვირუსი და რინოვირუსი, თუმცა, ჯერჯერობით გრიპის ვირუსი ან სხვა კორონავირუსი არ ჩანს. უკვე შემოსულია 25 ათასი ვაქცინა, რომელიც დანაწილებულია პოლიკლინიკებში. პირველ რიგში იცრებიან რისკ-ჯგუფები, რომლის ჩამონათვალიც დიდია. მითითება მიეცათ, რომ უნდა აცრილიყვნენ, მაგრამ კვირაზე მეტია ვაქცინა არის და ათვისება დღევანდელი დილით არის მხოლოდ სამიდან სამნახევარ ათასამდე, მეტი არა.
წელს ვაქცინის დოზა გავასამმაგეთ. ჩვენ რომ გრიპის ვაქცინის ის მაჩვენებელი გვქონდეს, რაც აქვს საფრანგეთს და აშშ-ს, უნდა ვცრიდეთ დაახლოებით, მოსახლეობის 60%-ს. მილიონნახევარი ვაქცინა რომ იყოს დღეს ქვეყანაში, იქედან 70%-ს ვერ გამოვიყენებთ იმიტომ, რომ აცრის კულტურა არ არის ქვეყანაში. წელს 300 ათასი დოზა იქნება, მაგრამ ვნახოთ, რამდენი აიცრება. მესმის, რომ კოვიდის პირობებში მეტი აიცრება და ამიტომ გვაქვს მოლაპარაკებები, თუ დაგვჭირდა, ნოემბერში კიდევ დამატებითი დოზები შემოვიტანოთ. გრიპის ვაქცინა სავალდებულო არც ერთ ქვეყანაში არ არის. ეს არის მხოლოდ და მხოლოდ სარეკომენდაციო. თუ ამის საშუალება არის, გრიპის ვაქცინაციის რეკომენდაციას ყველას ვუწევთ, მაგრამ უნდა გავითვალისწინოთ, რომ გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია არ გახლავთ ისეთი ეფექტური, როგორიც არის წითელას, პოლიომიელიტის, ტეტანუსის ვაქცინაცია. შეიძლება გრიპზე აიცრათ, მაგრამ მაინც განვითარდეს. მისი დაცვის უნარი 60-75%-ის ფარგლებშია,'' - დასძინა ამირან გამყრელიძემ.