ლოლის სიურპრიზის პოპულარულ თოჯინებს მშობლები ბოიკოტს უცხადებენ
ლოლის სიურპრიზის ახალი თოჯინების ჩაცმულობამ მშობლების აღშფოთება და გაღიზიანება გამოიწვია. დედები ხმამაღლა აცხადებენ, რომ ლოლის სათამაშოებს ამიერიდან შვილებისთვის არასდროს შეიძენენ.
მშობლები ბავშვებისთვის სათამაშოების შერჩევისას ყოველთვის უდიდესი სიფრთხილით გამოირჩევიან. ისინი ყურადღებით აკვირდებიან, რითი თამაშობენ მათი შვილები. ყველა დედა ცდილობს, რომ ბავშვმა მისი ასაკისა და განვითარების დონის შესაფერისი თოჯინებით ითამაშოს. არავის სურს, რომ სათამაშომ ბავშვს რაიმე სახის ზიანი მიაყენოს და მასზე ნეგატიურად იმოქმედოს.
ლოლის სიურპრიზის თოჯინები ბავშვებში უდიდესი პოპულარობით სარგებლობს. პატარა გოგონებს, ზოგჯერ ბიჭებსაც, ლოლის თოჯინებით თამაში ძალიან უყვართ. ბავშვებს თოჯინასთან თამაში, მისი ჩაცმა და მასთან ერთად გართობა შეუძლიათ. მათი ნაწილი ინტერაქციულია. ზოგიერთი თოჯინა წყალში ჩასმისას ტირის, ახველებს ან სხვა სახის აქტივობას ახორციელებს. კომპანიამ ისეთი თოჯინებიც გამოუშვა, რომლებიც წყალში ჩადების შემდეგ ფერს იცვლიან.
ლოლის სიურპრიზის ერთ-ერთი უახლესი თოჯინა კი წყალში ჩასმის შემდეგ ტანსაცმლით იმოსება. მთავარი პრობლემა იმაში მდგომარეობს, რომ თოჯინის ტანსაცმელი ქალის სექსუალური თეთრეულის ანალოგია.
მშობლების უდიდესი ნაწილი ლოლის თოჯინის ახალ ტანსაცმელს პროტესტს უცხადებს. ისინი თვლიან, რომ მცირეწლოვანი ბავშვებისთვის მსგავს ტანსაცმელში გამოწყობილი თოჯინით თამაში შეუფერებელი და სახიფათოა.
მშობლების დიდი ნაწილი თოჯინის მეტისმეტად გამოკვეთილ ანატომიურ აგებულებასაც იწუნებს და ამბობს, რომ აღნიშნული თოჯინა მცირეწლოვანი ბავშვებისთვის შესაფერისი არ არის. სოციალური მედია აღშფოთებული მშობლების კომენტარებმა მოიცვა. ისინი აცხადებენ, რომ აღნიშნული ბრენდის თოჯინებს არასდროს შეიძენენ და მას ბოიკოტს უცხადებენ.
„ეს საზღვრები თუ არ დაიცავი, ყველაფერი დაგანგრევს: სხვისი ცუდი ამბავიც და წუწუნიც,“ - ფსიქოლოგი მარინა კაჭარავა
ფსიქოლოგმა მარინა კაჭარავამ ხშირად მოწუწუნე ადამიანების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ წუწუნი გარკვეული როლია, რომელსაც ადამიანი ირგებს:
„ეს წუწუნი არის როლი. ​ჩვენ ხომ სოციალური როლები გვაქვს. ვთქვათ ბრძენის როლში ვარ და მინდა, რომ ყველამ მე მკითხოს ჭკუა, ვთქვათ დედა ტერეზასავით საყოველთაო დედა ვარ ან რაღაცის დირექტორი ვარ და ამიტომ, ყველას დირექტორი ვხდები. ეს როლი თეატრალური როლი კი არ არის, სოციალური როლია. ეს წუწუნი არის გაყინული გრიმასა სახეზე. ადამიანი რომ გხვდება და სულ მოწყენილი სახით რომ არის. ეს გაეყინა სახეზე და ამ როლიდან ვერ გამოდის. ტანჯულია, ბედი არ აქვს, მას არაფერი არ გამოსდის. ადამიანი საკუთარ თავს უკეთებს ამ სათაურებს.“
მარინა კაჭარავამ აღნიშნა, რომ ადამიანი, რომელიც საკუთარ ცხოვრებას ნეგატიურად უყურებს, სიხარულს კარგავს:
„რომ იფიქრებ, რომ ხარ უბედური, არაფერი არ გამოგდის, ფული არ გაქვს, საჭმელი არ გაქვს, ამ შემთხვევაში სიხარული საიდან იქნება?! ​ბუნებრივია, სიხარულსაც კარგავს ადამიანი. ადამიანს სჭირდება, რომ სიტყვებს შორის დაიჭიროს, რომ ცოცხალია, რომ ჯანმრთელია, რომ ხელები და ფეხები აქვს, სახლი აქვს და კარი აქვს. აქედან რომ შეხედოს თავის ცხოვრებას, ნამდვილად სიხარული გაუჩნდება, მადლიერება მაინც, რომ თურმე არც ისე ცუდად არის საქმე.“
მარინა კაჭარავას თქმით, მთავარია, რომ ურთიერთობაში ადამიანებმა საზღვრები დაიცვან და ერთმანეთის სივრცეში არ შეიჭრან:
​წუწუნა ადამიანი ჩემს გარშემოც ბევრია. მე პირადად არ მაწუხებს, რომ ის წუწუნებს. მგონი, თვითონ წუხდება. ჩვენ უნდა ვეცადოთ, რომ ჩვენი საზღვრები დავიცვათ. ეს საზღვრები თუ არ დაიცავი, ყველაფერი დაგანგრევს: სხვისი ცუდი ამბავიც და წუწუნიც. არც მე უნდა შევიჭრა სხვის საზღვრებში და არც სხვა უნდა შემოიჭრას ჩემს საზღვრებში. როგორც მე არ უნდა მოვიდე და არ უნდა დაგილაგოთ სახლი და ცხოვრება, ასევე მე არ უნდა მოგცეთ ამის საშუალება.“
„შეიძლება ზოგს კარგად აქვს წუწუნი დაცდილი. არის ეს მომენტიც: რომ ვწუწუნებ, მერე კარგად გამომდის საქმე. რამდენი ვთქვი, რომ კარგად არის, იმდენი ცუდად მოხდა." ესეც კოგნიტური შეცდომაა. ორ ერთმანეთთან დაუკავშირებელ მოვლენას შორის ხიდი გავდე. ​როდესაც ადამიანი წუწუნებს, მას რაღაც აკლია და ამის კომპენსაციას ახდენს. ჩვენ არ მოგვეთხოვება ფსიქოთერაპევტობა ურთიერთობებში,“ - აღნიშნა მარინა კაჭარავამ.