„ათეულობით ბოთლი ზეთის ყიდვა, რომელიც შეიძლება რამოდენიმე წელი გეყოს, არ არის საჭირო. ისეთებსაც ვიცნობ, პანდემიის დასაწყისში რომ მარაგები გაიკეთეს, დღესაც არ დაუმთავრებიათ. არ არის საჭირო მსგავსი აჟიოტაჟი, 2008 წელსაც კი არ იყო მსგავსი აჟიოტაჟი. არ არის ასე მარტივი, რომ მოშალო ეს ყველაფერი,“- აღნიშნულ საკითხზე ვახტანგ ჭარაიამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.
„სიმაღლეში ზრდის ხელშეწყობისთვის სტაფილო ბავშვმა აუცილებლად უნდა მიიღოს ცხიმიან საკვებთან ან რძის პროდუქტებთან ერთად,“- ლაშა უჩავა
ენდოკრინოლოგმა ლაშა უჩავამ ბავშვის სიმაღლეში ზრდის ხელშემწყობი ფაქტორების შესახებ ისაუბრა:
„სიმაღლეში ზრდასთან დაკავშირებით ძალიან ბევრი მითი არსებობს. ჭარხალი, სტაფილო, ლიმონი, რძე ნამდვილად შეიცავს იმ ნივთიერებებს, რომლებიც აუცილებელია ჩვენი ძვლოვანი სტრუქტურისა და კუნთოვანი ქსოვილის ზრდისთვის. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სტაფილო, რომელიც ვიტამინ A-ს შეიცავს. ის უნდა მივიღოთ რძესთან კომბინაციაში. უნდა გვახსოვდეს, რომ სტაფილოს მიღება ცალკე, როგორც პროდუქტის, არ გვეხმარება ზრდის ხელშეწყობაში. ის აუცილებლად უნდა მივიღოთ ცხიმიან საკვებთან ერთად, ან უნდა იყოს მცენარეულ ზეთთან ერთად გახეხილი, ან რძის პროდუქტებთან ერთად მიღებული. რძეს აქვს თავისი ცხიმიანობა, რომელიც უფრო მარტივად აათვისებინებს ორგანიზმს A ვიტამინს. რძის პროდუქტები პირდაპირ კავშირშია ზრდასთან. ჩვენ ვიცით, რომ რძე შეიცავს ცილოვან სტრუქტურას, რომელიც კუნთოვანი მასის ზრდა-განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია. რძის პროდუქტები მდიდარია კალციუმით. ის არის საშენი მასალა ჩვენი ძვლისთვის, რომ მან ზრდა-განვითარება შეძლოს.
ძელზე ჩამოკიდება არის ერთ-ერთი დამხმარე საშუალება. ეს რეალობაა. რიგ შემთხვევებში ჰგონიათ, რომ ძელზე ჩამოკიდება 5-8 სანტიმეტრს მოამატებინებთ, მაგრამ არა. ის ზოგადად ხელს უწყობს კუნთოვანი მასის განვითარებას და ძვლოვანი სტრუქტურის განვითარებასაც. ძელზე ჩამოკიდება მნიშვნელოვანია იმ მხრივ, რომ ხერხემლის სვეტი იყოს სწორად განვითარებული, რომ ხერხემლის დეფორმაციამ არ მოგვცეს შემდგომში ზრდის შეფერხება.
მსმენია ფრაზები: „თმა გაქვს გრძელი და როგორ გაიზრდები.“ ეს, რა თქმა უნდა, არის მითი. ეს მითი დაკავშირებულია მცენარეების ზრდასთან. მცენარე მთლიანად ფესვებიდან იღებს გარკვეულ ნივთიერებებს. მას ფოთლების ქვემოთა ნაწილს აჭრიან, რომ სიმაღლეში წავიდეს.
იოგა და გაწელვები, გარდა იმისა, რომ ბავშვთა ასაკში ზრდა-განვითარებას ეხმარება, ზრდასრულ ასაკშიც გარკვეულ ეფექტებს გვაძლევს, როდესაც არის ხერხემლის დეფორმაცია. კუნთოვანი ქსოვილი, რომელიც იჭერს ხერხემალს, არის მოდუნებული და ხერხემალი არის დაბლა დასული. იოგა ყველაფრისთვის კარგია,“- მოცემულ საკითხზე ლაშა უჩავამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „სხვა შუადღე“ ისაუბრა.