მეცნიერების მტკიცებით, ორსულობისას წონაში მატების მაჩვენებელი ნაყოფის სქესზეა დამოკიდებული
ადამიანების გარკვეული ნაწილი თვლის, რომ ორსულობის სიმპტომებზე დაკვირვებით ბავშვის სქესის დადგენა შესაძლებელია. როგორც წესი, მსგავსი წარმოდგენები მითოლოგიურ ხასიათს ატარებს და რეალობასთან კავშირი ნაკლებად აქვს. მიუხედავად ამისა, ფაქტებით დასტურდება, რომ ორსული ქალის წონაში მატების მაჩვენებელი ხშირად სქესის დადგენის საშუალებას გვაძლევს. რაც უფრო მეტ კილოგრამს იმატებთ ორსულობისას, მით მეტია ალბათობა იმისა, რომ თქვენ ბიჭის დედა გახდებით. აღნიშნული დასკვნის გამოტანა უახლეს კვლევებზე დაყრდნობით მოხერხდა.
მკვლევარებმა 70 მილიონიამდე მშობიარე ქალბატონი გამოიკვლიეს და დაადგინეს, რომ ორსულები, რომლებიც მამრობითი სქესის ნაყოფს ატარებდნენ, წონაში გაცილებით მეტს იმატებდნენ, ვიდრე გოგონების მომავალი დედები.
იმ ქალბატონების 49 %, რომლებიც ორსულობისას წონაში 10 კილოგრამამდე იმატებდნენ, მამრობითი სქესის ნაყოფს ატარებდა. წონის 20 კილოგრამით ან მეტით მატების შემთხვევაში, იმ მშობიარეთა რიცხვი, რომლებიც ბიჭებს აჩენდნენ 52 პროცენტზე მაღალი იყო. ხოლო წონაში 30 ან მეტი კილოგრამის მატების დროს, ქალბატონების 54 %-ზე მეტი მამრობითი სქესის ნაყოფს ატარებდა.
კვლევის ერთ-ერთი ხელმძღვანელის ექიმ კრისტენ ნავარას თქმით, შესაძლოა, მიღებული შედეგი მამრობითი სქესის ჩანასახის თავისებურებებიდან გამომდინარე აიხსნას. მამრობითი სქესის ემბრიონსა და ნაყოფს სრულფასოვანი განვითარებისთვის კალორიების სახით მდედრობითი სქესის ნაყოფთან შედარებით მეტი ენერგიის მიღება ესაჭიროება.
ქალბატონების ნაწილი მკვლევარების მიერ გამოტანილ დასკვენს ნაკლებად სარწმუნოდ მიიჩნევს, რადგან, მათი თქმით, წონაში ორივე სქესის ნაყოფის ტარებისას ერთნაირად მოიმატეს. კვლევის ორგანიზატორები კი გვარწმუნებენ, რომ სტატისტიკა საპირისპიროზე მეტყველებს.
მომზადებულია ​parents.com
როდესაც ვამბობთ, რომ ბავშვი უნდა წავიდეს ბაღში, უნდა დავფიქრდეთ, პირველ რიგში, ეს ჩვენთვის ხომ არ არის „უნდა?“ - ფსიქოლოგი პაატა ამონაშვილი
ფსიქოლოგმა პაატა ამონაშვილმა ბავშვის განვითარებისთვის უფროსის მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„ბავშვებს განვითარებისთვის დიდები სჭირდებათ გვერდით. თუ ხეზე ადის ბავშვი, ავდივართ ხეზე ერთად და იქიდან ვუზრუნველყოფთ მის უსაფრთხოებას. ერთობლივი საქმის კეთება იმდენად ძლიერი განმავითარებელი ძალაა ბავშვებში, რომ ეს ჩვენთვის ძნელი წარმოსადგენია. სადაც ბავშვები იზრდებიან აკრძალვების გარემოში, იქ განვითარება ფერხდება. სადაც წახალისების გარემოა, იქ განვითარება იძებს ძალას.“
პაატა ამონაშვილმა, მშობლებს ურჩია, რომ ბავშვს გამოცდილების მიღების შესაძლებლობა მისცენ:
„სასურველია, რომ იქ, სადაც თავს არ დაიავადებენ, ბავშვებს საშუალება მივცეთ, რომ თავისი გამოცდილება მიიღონ. მოდი, თბილად ჩავიცვათ და ისე წავიდეთ და ვიყოთ ბავშვის გვერდზე, როდესაც მას ცივ ტყლაპოში თამაში უნდა.“
„ყველა უნდა არის ვიღაცისთვის და რაღაცისთვის. ​როდესაც ვამბობთ, რომ ბავშვი უნდა წავიდეს ბაღში, უნდა დავფიქრდეთ, პირველ რიგში, ეს ჩვენთვის ხომ არ არის „უნდა.“ აგერ სამსახურია, დრო არ არის, ამიტომ ბავშვი უნდა წავიდეს. დამტოვებელიც აღარ არის არავინ. ბავშვის თვალთახედვიდან, 3-4 წლის ასაკში ბავშვს, რა თქმა უნდა, სჭრიდება ოჯახი, პირველ რიგში. ოჯახი, სადაც დედაა, მამაა, იქ ყველაზე უკეთ ვითარდება ბავშვი. საუკეთესო ბაღი ამ კუთხით იქნებოდა ბაღი, სადაც ბავშვი ასევე განაგრძობს, რომ თავი იგრძნობს ოჯახში, სადაც აღმზრდელი დედასავით საყვარელი ადამიანი ხდება,“ - აღნიშნულ საკითხზე პაატა ამონაშვილმა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „სხვა შუადღე“ ისაუბრა.