„ყოველ ერთ საათში თუ გაიღვიძა ახალშობილმა, ეს მისთვის ნორმაა,“- ბავშვთა ნევროლოგი გვანცა არველაძე
ბავშვთა ნევროლოგმა გვანცა არველაძემ ბავშვის ძილის რუტინის ჩამოყალიბებისა და მოწესრიგების მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„ახალშობილში არ არის ჩამოყალიბებული ძილის ის რიტმი, რაც ჩვენ გვაქვს. ჩვენ გვძინავს ღამის მანძილზე და დღე ვართ აქტიური. მათ ძინავთ ხანმოკლე ძილით. ბუნებრივ კვებაზე მყოფი ბავშვისთვის ეს შეიძლება იყოს 1-3 საათი. ხელოვნურ კვებაზე მყოფი ბავშვისთვის კი არის 3-4 საათი. ყოველ ერთ საათში თუ გაიღვიძა ახალშობილმა, ეს მისთვის ნორმაა, თუმცა მშობლისთვის არის ძალიან პრობლემური. მოზრდილ ასაკში უკვე არის ძილის ქცევითი დარღვევა. ბავშვი, რომელიც აპროტესტებს, მისთვის არ არის ძილი მნიშვნელოვანი, უნდა ავუხსნათ მას, რომ ეს მნიშვნელოვანი პროცესია. ქცევით დარღვევას იწვევს მშობლის მიერ არასწორი მოთხოვნების წაყენება ბავშვისთვის. არსებობს ასევე ფსიქო-ფიზიოლოგიური უძილობები, როგორიცაა: შიში, სტრესი, ღამის კოშმარები და ა.შ. ეს თავისთავად ვითარდება და არღვევს ძილს.“
„უძილობის პირველი მიზეზი არის რეჟიმის დარღვევა. ძილის ჰიგიენა და რუტინა არის პირველი, რაც აწესრიგებს ძილს. დაძინება უნდა იყოს ერთსა და იმავე დროს, ისევე როგორც გაღვიძება. თუ ბავშვს ღამის მანძილზე არ ძინავს, ის დღის მანძილზე ითხოვს ძილს. მშობელიც გადაღლილია, არის ჭარბი ძილიანობა დღის მანძილზე, ღამე უძილობა. საღამოს გადავიდეთ მშვიდ რეჟიმზე, ზღაპრის კითხვაზე, რომ ბავშვი მოემზადოს ძილისთვის. არ არის რეკომენდებული გაზიანი სასმელები, კოფეინის შემცველი საკვები. არ ვაძლევთ რეკომენდაციას, რომ ბავშვი დაწვეს მშიერი. წახემსება უნდა იყოს ძილის წინ. მშიერი ბავშვის დაწოლა არ შეიძლება. თუ სამი თვის ასაკიდან ეს იქნება მშობლის მიერ ხელშეწყობილი და დალაგებული, მსგავსი პრობლემები ნაკლებად იქნება,“- აღნიშნულ საკითხზე გვანცა არველაძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.