„კულტურას დავარტყით და ქართველი წარმოვიდგინეთ, რომ დიდი ღიპი აქვს, სვამს და უსაქმურია,“ - ფსიქოლოგი ზურა მხეიძე
ფსიქოლოგმა ზურა მხეიძემ თანამედროვე ქართულ საზოგადოებაში არსებული ტენდენციების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ბევრი სისტემა მოშლილია:
„კულტურას დავარტყით და ქართველი წარმოვიდგინეთ, რომ დიდი ღიპი აქვს, სვამს და უსაქმურია. ეს ხატი ჩაიდო ახალგაზრდებში. გაჩნდა სიტყვა „ღრუზინული,“ ანუ სასაცილო. არ არის მოდაში, რომ ქართველად წარმოჩინდე. ქუჩაში ნორმატიული წესები (მე არ ვლაპარაკობ ქურდულ მენტალიტეტზე) შეიცვალა. მე რომ ვიყავი სკოლაში, მეცხრე-მეათე კლასში ბიჭებში ჩხუბები და გარჩევები სულ იყო, მაგრამ იმ ნორმებით ჩხუბის დროს დანის წაღება არ შეიძლებოდა. არა იურიდიული, პოლიციური, არამედ ქუჩის ნორმებით არ შეიძლებოდა ამის გაკეთება. ახლა თუ გინდა ბენზო ხერხი წაიღე ან ოცმა კაცმა ცემეთ ერთი. ეს ნორმატივიც მოიშალა.“
​სასწავლებლებს აეკრძალათ აღმზრდელობითი ფუნქცია. ოჯახზეც უკვე სერიოზული შეტევაა. დისკრედიტირებულია მშობლების თაობა. მე ვსაუბრობ იმაზე, რა ტენდენციებია. ორიენტირი აღარ არის. მივიღეთ ჯგუფები, რომლებიც ერთი სხვა გავლენის ქვეშაა, მეორე - სხვა გავლენის ქვეშ. ორიენტირის გარეშე ადამიანს უჭირს, რომ შეაფასოს თავისივე ქცევა,“ - აღნიშნულ საკითხზე ზურა მხეიძემ საპატრიარქოს ტელევიზიის გადაცემაში „ზღვარი მარინა კაჭარავასთან ერთად“ ისაუბრა.
წყარო: ​საპატრიარქოს ტელევიზია
ვინ გითხრათ, რომ ბავშვს ნეგატიური ემოცია არ უნდა მისცეთ?!
„ბავშვის აღზრდის პრობლემატიკა - მასმედიის გავლენა პიროვნების მსოფლმხედველობის ჩამოყალიბებაზე“​მოუსმინეთ ფსიქოლოგ ზურა მხეიძეს
„ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი ადგილი ჩვენს ორგანიზმში, რომელიც გაკაჟებაში იღებს აქტიურ მონაწილეობას,“ - პედიატრი ქეთი შარანგია
პედიატრმა ქეთი შარანგიამ ზაფხულში ნამიან ბალახზე ფეხშიშველი სიარულის დადებით მხარეებზე ისაუბრა და ბავშვის ჯანმრთელობაზე ფეხისგულების მასაჟის დადებით გავლენას გაუსვა ხაზი:
​ფეხშიშველი სიარული სასურველია არამხოლოდ ნამიან ბალახზე, არამედ ოთახშიც. ამ შემთხვევაში იატაკი უნდა იყოს მხოლოდ ბუნებრივი ხის, ის არ უნდა იყოს ლამინირებული. ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი ადგილი, სადაც ძალიან ბევრი რეცეპტორია განლაგებული. მათი აქტივაცია იწვევს სხვადასხვა ორგანოში მსგავსი რეცეპტორების აქტივაციას.“
ქეთი შარანგიას თქმით, ფეხისგულების რეცეპტორების აქტივაცია ხელს უწყობს ბავშვებში ზედა სასუნთქი გზებისა და მწვავე რესპირატორული ინფექციების პრევენციას:
„ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ მსგავსი რეცეპტორები, როგორიც ფეხისგულებზეა მოთავსებული, არის მოთავსებული ცხვირში. მათი აქტივაცია ხელს შეუწყობს იმას, რომ ბავშვები ​იშვიათად გახდებიან ავად ზედა სასუნთქი გზებისა და მწვავე რესპირატორული ინფექციებით.ძალიან მნიშვნელოვანია ფეხისგულების მასაჟი და სტიმულაცია. ამას აქვს ძალიან დიდი მნიშვნელობა. მით უმეტეს, თუ ეს არის ნამიანი ბალახი, კიდევ უფრო მეტად არის სასურველი. ბავშვი წყლის მსგავს პროცედურებსაც ეჩვევა.“
„როდესაც გაკაჟებაზე ვსაუბრობთ, გაკაჟება არის ორგანიზმის შეგუება მისთვის არახელსაყრელი გარემო პირობებისადმი. არახელსაყრელი პირობა რა შეიძლება იყოს ორგანიზმისთვის?! ეს არის ძალიან დაბალი ან ძალიან მაღალი ტემპერატურა. ​გაკაჟების ძალიან მნიშვნელოვანი მომენტი არის ის, რომ გამოვიყენოთ მზის, ჰაერის და წყლის აბაზანები. ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი ადგილი ჩვენს ორგანიზმში, რომელიც გაკაჟებაში იღებს აქტიურ მონაწილეობას. მით უმეტეს, თუ ვეხებით ზაფხულის პერიოდს. ეს არის საუკეთესო პერიოდი გაკაჟებისთვის. არცერთი პერიოდი არ არის ცუდი იმისთვის, რომ გაკაჟება დავიწყოთ,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ქეთი შარანგიამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.