„ბავშვების 30 პროცენტი იძულებით ასრულებს საშინაო დავალებას,“ - არასამთავრობო ორგანიზაცია „მშობლები განათლებისთვის“ აღმასრულებელი დირექტორი მეგი კავთუაშვილი
„ბავშვების 30 პროცენტი იძულებით ასრულებს საშინაო დავალებას,“ - არასამთავრობო ორგანიზაცია „მშობლები განათლებისთვის“ აღმასრულებელი დირექტორი  მეგი კავთუაშვილი
არასამთავრობო ორგანიზაციის „მშობლები განათლებისთვის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა მეგი კავთუაშვილმა ბავშვების საშინაო დავალებებით მეტისმეტად დატვირთვის პრობლემაზე ისაუბრა. მისი თქმით, ბავშვების 30% საშინაო დავალებას იძულებით ასრულებს:
„ჩვენმა გამოკითხვამ აჩვენა, რომ ​კერძო სკოლებში უფრო მეტი, მაგრამ უფრო მრავალფეროვანი დავალებები აქვთ ბავშვებს საჯარო სკოლებთან შედარებით. ბავშვების 30% იძულებით ასრულებს საშინაო დავალებას. გამოკითხული მშობლების 13% ამბობს, რომ ძილის დარღვევები აქვს ბავშვს. იმდენად ბევრი საშინაო დავალებაა, რომ ბევრი დრო მიაქვს მისგან. თავისუფალი დრო არ რჩება ძალიან ბევრ ბავშვს. ბავშვებს ყოველდღიურად შესასრულებელი აქვთ დავალება ორ, სამ, ოთხ და მეტ საგანში, რასაც ორი, სამი და მეტი საათი სჭირდება.“
მეგი კავთუაშვილის თქმით, ცოდნის ათვისება ბავშვის ნერვიულობის ხარჯზე არ უნდა მოხდეს:
„არ მინდა, ვინმემ ისე გაიგოს, თითქოს ჩვენ წარმოვადგენდეთ მშობლების ჯგუფს, რომლებიც უარს ამბობენ საშინაო დავალებაზე. ​ჩვენ ძალიან კარგად ვიცით, რა არის საშინაო დავალების არსი. ცოდნის დამაგრება არ უნდა მოხდეს იძულებით და ბავშვის ნერვიულობის ხარჯზე.“
„ჩვენმა კვლევამ აჩვენა, რომ მასწავლებელს საშინაო დავალების შემოწმების დრო არ აქვს, რაც ასევე მოტივაციის დაქვეითებას იწვევს. მეორე ცვლაში ნაკლები თავისუფალი დრო რჩებათ ბავშვებს და რთულია დღის რეჟიმის აწყობა,“- აღნიშნულ საკითხზე მეგი კავთუაშვილმა ტელეკომპანია „ფორმულას“ გადაცემაში „დილა ფორმულაზე“ ისაუბრა.
წყარო:​ „დილა ფორმულაზე“