„სუფრასთან რომ მიგაქვს ბანანი, ის აუცილებლად გარეცხილი უნდა იყოს,“ - კვების ექსპერტი ლია ბერიკაშვილი
კვების ექსპერტმა ლია ბერიკაშვილმა საკვები პროდუქტების შენახვისას ჰიგიენის წესების ზედმიწევნად დაცვის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მან კვერცხისა და ხილის შენახვისა და სერვირების წესები გაგვაცნო:
​კვერცხი, რა თქმა უნდა, მაცივარში უნდა იყოს. ისიც ვიცით, კვერცხს რომ გავრეცხავთ, კარგად თუ არ გავაშრეთ, ის მაცივარში გაფუჭდება. კვერცხის ჩასადები ყოველი შელაგების დროს გავრეცხოთ. გამოყენების წინ კვერცხი აუცილებლად უნდა გაირეცხოს და ხელებიც უნდა დაიბანოთ. რაც შეეხება კონტეინერს, რაშიც ჩალაგებულია კვერცხი, ყოველი ახალი პარტიის შელაგების დროს აუცილებლად გავრეცხოთ ძმრიანი, სოდიანი საწმენდით. არაფრით არ შეიძლება, რომ კვერცხის ჩასადებში შემდგომ შევინახოთ ლიმონი.“
ლია ბერიკაშვილის თქმით, სუფრაზე ხილის ერთად დალაგებისას თითოეული პროდუქტი საგულდაგულოდ უნდა გავრეცხოთ:
„თუ დააკვირდებით, ხშირ შემთხვევაში ​ბანანი, ფორთოხალი, ვაშლი, ყველაფერი ერთად ულაგიათ. ნახევარზე მეტს გარეცხილი აქვს ვაშლი, არც ბანანი, არც ფორთოხალი გარეცხილი არ არის. რა მნიშვნელობა აქვს მაშინ ვაშლის გარეცხვას? სუფრასთან რომ მიგაქვს ბანანი, ის აუცილებლად გარეცხილი უნდა იყოს. თქვენ ხელს ჰკიდებთ გარეკანს, რომელიც არის დაბინძურებული.“
„მაცივარში შენახვამდე პროდუქტებს ​თუ გავრეცხავთ, კარგად უნდა გავამშრალოთ. სუფრასთან მიტანამდე მაინც აუცილებელია ამ პროდუქტების გარეცხვა. პრობლემაა ისიც, რომ იშვიათად კითხულობენ ადამიანები ეტიკეტს, არ ნახულობენ, სადამდე აქვს პროდუქტს შენახვის ვადა,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ლია ბერიკაშვილმა ტელეკომპანია „GDS”-ის გადაცემაში „შუადღე GDS-ზე“ ისაუბრა.
წყარო: ​„შუადღე GDS-ზე“