„დღეს დედა ღვთისმშობლის დაბადების დღეა და იფიქრეთ რა საჩუქარს გაუკეთებდით ღვთის დედას,“- დეკანოზი შალვა კეკელია
დეკანოზმა შალვა კეკელიამ ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის შობის დღესასწაულის მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„ყველას გილოცავთ ჩვენი ულამაზესი დედის, ყველაზე მთავარი დედის დაბადების დღეს, ჩვენი ღვთისმშობლის დაბადების დღეს გილოცავთ ყველას. დაკვირვებული ვარ, რომ სხვა დღესასწაულებზე უფრო აქტიურობს მრევლი, ვიდრე ღვთისმშობლის დაბადების დღეს. შინაგანად ეს ყოველთვის მაწუხებდა. ადამიანმა უნდა იცოდეს, რამდენად მნიშვნელოვანია ღვთისმშობლის დაბადების დღე.
პაისი ათონელს აქვს საოცარი ქადაგება ღვთისმშობელთან დაკავშირებით, ის საოცრად ეფერება დედა ღვთისმშობელს. ღვთისმშობლის დაბადების დღეზე ლამაზი დღე რა უნდა იყოს?! ღვთისმშობელი რომ არ დაბადებულიყო, კაცობრიობა ჯერ კიდევ არ იქნებოდა გამოხსნილი. სანამ მაცხოვარს ელოდებოდა კაცობრიობა, ჯერ ღვთისმშობელს ელოდებოდა. დღევანდელი დღით იწყებს ყველა დღესასწაული ათვლას. ღვთისმშობლის დაბადებას მოჰყვა მაცხოვრის შობაც, მაცხოვრის ნათლისღება, აღდგომა, ფერისცვალება. ყველაფერი დაიწყო ამ დღიდან.
დღევანდელ დღეს ღვთისმშობელს საჩუქარი გაუკეთეთ. იფიქრეთ, რა საჩუქარს გაუკეთებთ ღვთისმშობელს. საჩუქრით ადამიანი ხარობს. რა გაახარებს დედას ყველაზე ძალიან? თქვენი შვილებისგან ყველაზე მეტად რა გაგიხარდებოდათ? ფული რომ გაჩუქოს? სახლი? მანქანა? თუ, რომ იყოს ძალიან წესიერი, მასზე ნერვიულობა არ გიწევდეს, არ ფიქრობდე, რომ წავა და რამეს დააშავებს. ყველა დედას უხარია, რომ მისი შვილით იყოს დამშვიდებული. მის შვილს საშიშროება არ ჰქონდეს. წარმოიდგინეთ დედა ღვთისმშობელს როგორ ტკივა, როდესაც ადამიანი ნარკოტიკს იკეთებს, როდესაც ადამიანი აზარტულ თამაშებს თამაშობს, მრუშობს, ბილწსიტყვაობს, იწყევლება, უკმეხია, უტიფარია, უხეშია... ყველას მოგცეთ ღმერთმა ძალა იმისა, რომ დედა ღვთისმშობელი გაგეხარებინოთ ყოველთვის,“ - აღნიშნა მამა შალვა კეკელიამ.
წყარო:​ თბილისის ვაკის მაცხოვრის ფერიცვალების სახელობის ტაძარი
„არავითარ შემთხვევაში პური არ უნდა იყოს ჩაფხვნილი საკვებში,“ - პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი ჩვილ ბავშვთა დამატებითი კვების შესახებ
პედიატრმა ინგა მამუჩიშვილმა ჩვილ ბავშვთა დამატებითი კვების შესახებ საუბრისას ის საკვები პროდუქტები დაასახელა, რომელიც ბავშვს მყარ კვებაზე გადასვლისას უნდა მივცეთ:
„როდესაც ვიწყებთ დამატებით კვებას, ბავშვს უნდა დავუწყოთ ქარხნული წესით დამზადებული ფაფებით კვება. ის ძირითადი ინგრედიენტები, რომელიც დანამატის სახით შედის ბავშვთა კვებაში, გათვლილია პატარას სწორ ფიზიკურ და ფსიქომოტორულ განვითარებაზე. აუცილებლად საკვები უნდა იყოს ისეთი კონსისტენციის, რომ ბავშვი მიეჩვიოს ღეჭვითი რეფლექსების შესრულებას. პირველი ღეჭვითი რეფლექსი ბავშვს 4 თვის ასაკიდან უმუშავდება. ბრუნვითი ღეჭვითი რეფლექსები უვითარდება 12 თვის ასაკიდან. ფაფები უნდა იყოს ისეთი კონსისტენციის, რომ ბავშვმა შეძლოს ის შემოაბრუნოს პირში, დაღეჭოს. ეს აუცილებელია შემდგომში უკვე ბავშვის პირის აპარატის, მისი არტიკულაციის, ღეჭვითი რეფლექსების გამომუშავებისთვის. იმისთვის, რომ  3-4 წლის ასაკამდე ბავშვი არ იყოს მიბმული დაბლენდერებულ საკვებზე. კვება დავუწყოთ კოვზით უსათუოდ და ბავშვი არ იყოს მიჩვეული ბოთლით კვებაზე. ზოგიერთი 3 წლის ასაკამდე ბოთლით კვებავს ბავშვს, იმიტომ, რომ მიაჩვიეს ასე. ბავშვს უბლენდერებენ, უთხელებენ ფაფებს, ოღონდ როგორღაც შეჭამონ. ამას მე ვეძახი ქცევით დევიაციას, რომელსაც მშობლებიც ჩავდივართ, რომ გავიმარტივოთ ცხოვრება. ქართველებს გვაქვს ასეთი პრობლემა, რომ ბავშვმა ოღონდ ჭამოს და რა სახითაც უნდა იმ სახით მიიღოს, ნებისმიერი სახით.
თავდაპირველად ვიწყებთ ბურღულის ფაფით. ყოველთვის დავიცვათ ექიმის რეკომენდაცია, რომელ თვეზე რომელი ახალი საკვები შევიტანოთ ბავშვთა კვებაში. 7 თვის ასაკიდან ჩავრთოთ ხორცი, ხორცის ბულიონი - არავითარ შემთხვევაში! ბავშვს არ აქვს ბულიონის გადამუშავების უნარი და ის ამოღებულია 2 წლის ასაკამდე. პირველ რიგში, ჩავრთოთ ფრინველის ხორცი, ქათმის ხორცი, ხბოს ხორცი. თევზი 8 თვის ასაკიდან შედის ბავშვის რაციონში. კვერცხის შეტანა ხდება 8-9 თვის ასაკიდან. ჩვენ რეკომენდაციას ვუწევთ მწყერის კვერცხს, რომელიც მარტივად მოსანელებელია და ჰიპოალერგიულია. ძროხის ცილა, რომელიც ძალიან ტოქსიურია, ბავშვისთვის ძალიან რთული მოსანელებელია. ძროხის რძე დავიწყოთ ერთი წლის ასაკიდან. 8 თვის ასაკიდან შეიძლება დავიწყოთ პურის გამოყენება. არავითარ შემთხვევაში პური არ უნდა იყოს ჩაფხვნილი საკვებში. პურის გამოყენებას ვიწყებთ იმიტომ, რომ ბავშვმა ღეჭვა ისწავლოს. ბებიები თვლიდნენ, რომ ჩაფხვნილი პურით უკეთ ნაყრდება ბავშვი, მაგრამ დანაყრებაში არ არის საქმე, საქმე სარგებლიანობაშია. რას ვაჩვევთ ბავშვს და რატომ ვაჩვევთ,“- აღნიშნულ საკითხზე ინგა მამუჩიშვილმა რადიო „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.