„ქალს შეიძლება ეგონოს, რომ ფსიქოლოგიური ძალადობა არ არის ის ძალადობა, რომლის გამოც პოლიციაში უნდა მივიდეს, მაგრამ ეს არის განგაშის სიგნალი,“- თამარ ლუკავა
ქალთა უფლებების დაცვის ორგანიზაცია „საფარის“ ადვოკატმა თამარ ლუკავამ ძალადობის მსხვერპლ ქალებს მოუწოდა არ გაჩუმდნენ და ნებისმიერი ძალადობის შემთხვევაში აუცილებლად მიმართონ სამართალდამცავ ორგანოებს:
„მივმართავ ყველა ძალადობის მსხვერპლ ქალს, რომ არ გაჩუმდნენ! ნებისმიერი ძალადობის შემთხვევაში ქალმა აუცილებლად უნდა შეატყობინოს სამართალდამცავ ორგანოს. ქალს შეიძლება ეგონოს, რომ ფსიქოლოგიური ძალადობა არ არის ის ძალადობა, რომლის გამოც პოლიციაში უნდა მივიდეს, მაგრამ ეს არის განგაშის სიგნალი. მცირე ძალადობის შემთხვევაშიც კი ქალმა აუცილებლად უნდა მიმართოს პოლიციას.
იმ შემთხვევაში თუ ქალი ვერ ახერხებს პოლიციასთან დაკავშირებას ან სამართალდამცავი ორგანოები არ რეაგირებენ, მას შეუძლია დაგვიკავშირდეს საფარის ცხელ ხაზზე ან Facebook გვერდზე. „საფარის“ საშუალებით არის საქართველოში მოქმედი აპლიკაცია SAFE YOU, რომლის ჩამოტვირთვის შემთხვევაში ქალს შეუძლია ძალადობის შესახებ შეტყობინება გაუგზავნოს, როგორც მისთვის სანდო პირს, ასევე სანდო ორგანიზაციას, რომელსაც წინასწარ ნიშნავს და პოლიციას. ეს არის აპლიკაცია, რომელიც განგაშის სიგნალზე ხელის დაჭერის შემთხვევაში, ინფორმაციას აგზავნის მსხვერპლის მიერ წინასწარ შერჩეულ სანდო პირთან, სანდო ორგანიზაციასა და პოლიციასთან. როდესაც ქალი განგაშის სიგნალს დააჭერს ხელს, შესაბამის პირთან და ორგანიზაციასთან მიდის შეტყობინება „მიშველე, საფრთხეში ვარ!“ ასევე მისამართი არის მითითებული, სადაც იმყოფება მსხვერპლი. იმ მომენტში, როდესაც მას აქვს ღილაკზე ხელი დაჭერილი, ავტომატურად იწერება აუდიოსახით ირგვლივ რაც ხდება,“- მოცემულ საკითხზე თამარ ლუკავამ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ ისაუბრა.
„მოზარდებს, ბავშვებს და ზრდასრულებს სეზონზე ფეიხოას აქტიურად მირთმევისკენ მოვუწოდებთ“ - ნუტრიციოლოგი ნაია ლატარია
ნუტრიციოლოგმა ნაია ლატარიამ სეზონური ხილის სარგებლიანობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სეზონზე ფეიხოას მიღება მოზარდების, ბავშვებისა და ზრდასრულებისთვის ძალიან სასარგებლოა:
„ფეიხოა მართლაც უნიკალური ხილია. მასში მაღალია იოდის შემცველობა, რის გამოც ენდოკრინოლოგებს განსაკუთრებით გვიყვარს. იოდდეფიციტური დაავადებების პროფილაქტიკისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ფეიხოას მიღება.​ მოზარდებს, ბავშვებს და ზრდასრულებს სეზონზე ფეიხოას აქტიურად მირთმევისკენ მოვუწოდებთ. ფეიხოა საკმაოდ მდიდარია C ვიტამინით. მასში C ვიტამინი ციტრუსებზე არანაკლები რაოდენობით გვხვდება. C ვიტამინის დანამატის სახით მიღებას სჯობს სეზონური ხილი მივირთვათ.“
ნაია ლატარიას თქმით, ის ფეიხოას კომპოტის სახით შენახვას არ ემხრობა:
„დიასახლისებს არ მოვუწოდებდი ფეიხოას კომპოტის სახით შენახვისკენ მასში შაქრის დიდი დანამატის გამო. კომპოტის სახით ფეიხოა შეგვიძლია სახელდახელო სახით მივიღოთ, რომელიც სრულიად უშაქროთ შეგვიძლია მოვამზადოთ და შემდგომ გემოვნებით თაფლი დავამატოთ. შეგვიძლია ფეიხოა ცოცხალი სახით გავყინოთ. ის დაახლოებით ექვს თვემდე გაგვიძლებს. ფეიხოას შენახვა შეგვიძლია გატარებული სახით. შაქრის შემცველობა უნდა იყოს 80:20-ზე.“
„ფეიხოა შეგვიძლია შევინახოთ თაფლითაც. ასევე შესაძლებელია მისი შენახვა უშაქროდ და უთაფლოდ. შემდეგ გამოყენებისას დავამატოთ შაქარი და თაფლი. ასე უფრო დავიცავთ ზომიერებას. ​მე პირადად ყველას მოვუწოდებ, რომ ფეიხოა მიირთვან სეზონზე. გაზაფხულზე და ზაფხულში კი ის სეზონური ხილი მიირთვან, რომელიც არის სეზონზე,“ - აღნიშნულ საკითხზე ნაია ლატარიამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.