ევროპის ქვეყნებსა და აშშ-ში სავალდებულოა სამგზავრო სავარძლის ტარება. ევროპის ქვეყნებში ეს არის 12 წლამდე, აშშ-ში 8 წლამდე. გარდა ევროპისა და ამერიკისა, ეს სავალდებულოა აზიის ქვეყნებშიც. ჩვენთან კი ბავშვების სიცოცხლე არ არის დაცული, იმიტომ, რომ ეს არ არის სავალდებულო. გარდა სამგზავრო სავარძლებისა, ბავშვებს ვხედავთ საჭესთან, მძღოლის გვერდით ფანჯრებიდან გადმოწოლილებს. ეს ხომ არ არის ფინანსებთან დაკავშირებული, რომ ჩვენი შვილების სიცოცხლე დავიცვათ და მოვათავსოთ უკანა სავარძელზე,“- მოცემულ საკითხზე ლანა გიორგიძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „ახალი დღე“ ისაუბრა.
„ამჟამად ბავშვებში რამდენიმე ვირუსია გავრცელებული ერთმანეთის პარალელურად,“ - პედიატრი ნანა რურუა რესპირატორული ვირუსების გააქტიურების შესახებ
პედიატრმა ნანა რურუამ ბავშვებში რესპირატორული ვირუსების გააქტიურების შესახებ ისაუბრა. მისი თქმით, ამ ეტაპზე ქვეყანაში რამდენიმე რესპირატორული ვირუსია აქტიური:
„მთელი ორი წლის განმავლობაში ჩვენ მხოლოდ კორონავირუსის არსებობა გვახსოვდა. სინამდვილეში სხვა ვირუსებიც არსად წასულა. მას შემდეგ, რაც გაიხსნა ყველაფერი, ამ ვირუსების რაოდენობამ მოიმატა. ეს არ არის ერთი რომელიმე კონკრეტული ვირუსი. არის გრიპის შემთხვევებიც. კლინიკური სურათი, შესაძლოა, იყოს სხვადასხვანაირი, მაგალითად: კონიუნქტივიტი, სურდო, ხველა, სუნთქვის გაძნელება, ფაღარათი, ცხელება. ამჟამად ბავშვებში რამდენიმე ვირუსია გავრცელებული ერთმანეთის პარალელურად. ამის მიხედვით კლინიკური სურათი განსხვავებულია. ყველასთვის დამახასიათებელია ცხელებით მიმდინარეობა, სურდოს და ხველის თანხლებით, რომელიც საშუალოდ 3-5 დღე გრძელდება და წესით მკურნალობის გარეშე თავისით უნდა დამთავრდეს.
პედიატრები სულ ვცდილობთ მშობელს დავასწავლოთ გაარჩიოს, სად არის რთული და სად მსუბუქი შემთხვევა. რესპირაციული ვირუსების დროს საყურადღებო ნიშნებია ქოშინი, სუნთქვის გაძნელება და ზოგადი მდგომარეობის გაუარესება. 39 სიცხე არ არის საშიში ცხელება. შესაძლოა, ბავშვს არ ჰქონდეს მაღალი ცხელება, მაგრამ მისი ზოგადი მდგომარეობა იყოს ცუდი. ეს უფრო საშიშია. მხოლოდ ცხელება არ განიხილება საგანგაშო ნიშნად. კიდევ ერთი, რაც შეიძლება ძალიან საყურადღებო იყოს, არის სითხის მიღების შეუძლებლობა.
ვირუსების უფრო მძიმე პიკი ყოველთვის იყო ხოლმე გაზაფხულზე. უჩვეულო არ არის მარტსა და აპრილში ვირუსების რაოდენობის მომატება,“- აღნიშნულ საკითხზე ნანა რურუამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „ახალი დღე“ ისაუბრა.
წყარო: ​„ახალი დღე“