„სამართლიანობა არასდროს არ მარცხდება, ეს დროებითია! სიბრძნე ყოველთვის იმარჯვებს,“- ფსიქოლოგი ნანა ჩაჩუა
ფსიქოლოგმა ნანა ჩაჩუამ ომის სისასტიკისა და უსამართლობის შესახებ ისაუბრა და ყველა ბავშვს, ვისაც ომი არასდროს უნახავს, უსურვა, რომ ის არასდროს იხილონ:
„დაე, ასე იყოს, რომ ბავშვებს, რომლებმაც ჯერ არ იციან რა არის ომი, მხოლოდ თეორიულ დონეზე ჰქონდეთ წარმოდგენა ამ უსასტიკეს მოვლენაზე. დაე, მათ მხოლოდ ფილმების სახით, მხოლოდ თეორიულ დონეზე ჰქონდეთ წარმოდგენა ამ უსასტიკეს ფენომენზე სამყაროში. უდიდესი ფსიქოლოგი ვიქტორ ფრანკლი გერმანიაში დაჰაუს საკონცენტრაციო ბანაკში იმყოფებოდა. მას აქვს ასეთი ფრაზა ნათქვამი: „ამ ომის მთელი საშინელება ის არის, რომ საკონცენტრაციო ბანაკში მყოფ ადამიანებს საკუთარი სიკვდილით სიკვდილი არ უწერიათ.“ საკუთარი სიკვდილით სიკვდილი არის კანონზომიერი მოვლენა. როდესაც მავანის და მავანის ინტერესებთან არის დაკავშირებული და ის წყვეტს ჩემს სიცოცხლეს, ეს არის ტრაგედია.“
ნანა ჩაჩუას თქმით, ომი მთელი თავისი სისასტიკით ჩვენ წინაშე დგას:
„უსამართლო ომის ღმერთი არესი თავისი სისასტიკით, ფაქტია, რომ არის, ფაქტია, რომ ჩვენ წინ დგას. ადამიანები, რომლებიც სიბრძნით ებრძვიან უსამართლობას, ყოველთვის იმარჯვებენ. „ბოროტსა სძლია კეთილმან, არსება მისი გრძელია,“ - ეს არ არის ლიტონი სიტყვები. თუნდაც რაღაც ეტაპზე სამართლიანობა შეფერხდეს, ის არასდროს არ მარცხდება. ეს დროებითია. აქ ყოველთვის სიბრძნეა პრიორიტეტული. სიბრძნე ყოველთვის იმარჯვებს. ეს არ არის მხოლოდ ემოციის საგანი. ეს არის გულისა და გონის საგანი.“
„ადამიანთა სიმრავლე მხოლოდ მაშინ შეძლებს მტრის პირისპირ ღირსეულ დგომას, თუ ის ერთ ერად იქნება იმ დროს წარმოდგენილი. რა არის ერი? ერი ეს არის ადამიანთა ის ერთიანობა, მთლიანობა, თუნდაც მყისიერად შექმნილი ისტორიული ბედისწერის წინაშე. დღეს უკრაინელი ხალხი არის ერი. ჩვენ ამის მაგალითი გვაჩვენა უკრაინელმა ხალხმა,“- აღნიშნულ საკითხზე ნანა ჩაჩუამ რადიო „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.