„ჯანმრთელობა თვითრეალიზაციის წინაპირობაა, მაგრამ ეს ცოტაა... სამწუხაროდ, ავიწყდებათ ზნეობრივი იდეალები,“ - პედიატრი ყარამან ფაღავა
პედიატრმა ყარამან ფაღავამ პედიატრის როლისა და დანიშნულების შესახებ ისაუბრა:
„პედიატრის განათლება მარტო ის კი არ არის, დიაგნოზი როგორ უნდა დასვა. პედიატრის ამოცანა არის, რომ იყოს აღზრდაში პირველი მრჩეველი მშობლისა და მასწავლებლის. მთავარი არის, რომ ბავშვი აღიზარდოს პატრიოტად, მაღალი ზნეობით და გონიერებით.“
ყარამან ფაღავას თქმით, ჯანმრთელობა თვითრეალიზაციისთვის აუცილებელი, მაგრამ არასაკმარისი პირობაა:
„ჯანმრთელობა თვითრეალიზაციის წინაპირობაა, მაგრამ ეს ცოტაა. ​რას არ ლაპარაკობენ, მაგრამ, სამწუხაროდ, ავიწყდებათ ზნეობრივი იდეალები. ზნეობრივი მაქსიმები რომ უნდა იყოს და ბავშვში ეს თავიდანვე უნდა ჩავნერგოთ, ამას ცოტათი ივიწყებენ. ირაკლი ფაღავა ამას ამბობდა.“
„ჩემი სუსტი ადგილი არის ჭკვიანი ბავშვები და ჭკვიანი სტუდენტები. ვერ წარმოიდგენთ, როგორ მიხარია. იცით, როგორი სიამოვნებაა ახალ ინფორმაციას რომ მისცემ, ჩააქსოვ ამას ქადაგების ელემენტებსაც,“ - აღნიშნულ საკითხზე ყარამან ფაღავამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.