„ბავშვის მოვლა ხომ ძალიან დიდი სიკეთეა, მაგრამ მოხუცის მოვლა, შეიძლება, აღემატება კიდეც მას,“- ფსიქოლოგი მარინა კაჭარავა
ფსიქოლოგმა მარინა კაჭარავამ მოხუცებზე ზრუნვის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ეს ადამიანის მომავალში ჩადებული კონტრიბუციაა:
„ცნობილი იგავია, როდესაც მოხუცი ბაბუის გადაგდება მოინდომა შვილმა. გოდორში ჩასვა, ტყეში წაიყვანა და პატარა შვილი მიჰყვებოდა. სად მიგყავსო, ბავშვმა ჰკითხა. ტყეშიო, იქ დავტოვებო. შვილიშვილმა არ გააპროტესტა ეს. როდესაც დატოვეს და მოდიოდნენ, ბავშვმა უთხრა, გოდორი წამოგეღოო. რაღად მინდაო, მამამ იკითხა. რატომ? შენც ხომ წამოგიყვან, როდესაც დაბერდებიო, უთხრა ბავშვმა. მაშინ მოიკიდა მოხუცი ზურგზე მამამ და უკან წამოიყვანა. ყველამ უნდა გავიაზროთ, რომ სამყაროში არსებობს ბუმერანგის პრინციპი.“
„არაფერი არ იკარგება, არც სიკეთე, არც ბოროტება. არცერთი კეთილი ფიქრი, არცერთი კეთილი საქმე. მოხუცის მოვლა არის კონტრიბუცია საკუთარ მომავალში. არავინ არ ჩათვალოს, რომ თუ სხვას უვლის, სხვის საქმეს აკეთებს. თავის საქმეს აკეთებს. ბავშვის მოვლა ხომ ძალიან დიდი სიკეთეა, მაგრამ მოხუცის მოვლა, შეიძლება, აღემატება კიდეც მას. ეს არის ყველაზე უსუსური და დაუცველი მდგომარეობა ადამიანის ცხოვრებაში,“ - აღნიშნა მარინა კაჭარავამ.