რატომ არის დღეს განსაკუთრებით რთული დღე და ზოდიაქოს რომელი ნიშნები უნდა იყვნენ ფრთხილად? - ასტროლოგი მიხეილ ცაგარელი
ასტროლოგმა მიხეილ ცაგარელმა დღევანდელ დღეს მთვარის დაბნელებისა და სავსემთვარეობის გამო ზოდიქოს რამოდენიმე ნიშნის წარმომადგენელს განსაკუთრებული სიფრთხილისკენ მოუწოდა:
„დღეს სავსემთვარეობა და მთვარის დაბნელებაა. რთული დღეა, ამიტომ ნუ ვიხმაურებთ. ემოცია ზედმეტად მაღალია. ამ ემოციამ შეიძლება შექმნას კონფლიქტი, დაპირისპირება, რაიმე სახის გაუგებრობა. ზოგიერთ შემთხვევაში ნევროზი მოიმატებს. ზოგს შეიძლება დეპრესიული ელემენტები გაუჩნდეს. ფსიქიატრებმა კარგად იციან დაბნელებებზე რა ემართებათ პაციენტებს, როგორ განიცდიან და ნერვიულობენ.
დღევანდელი დღე ფრთხილად გავიაროთ. არავითარი სარისკო მოქმედებები. არავითარი ზედმეტი გადაღლა და გადატვირთვა. მიუხედავად იმისა, რომ ენერგია ბევრი მოდის. ამ მომატებულმა ენერგიამ, შეიძლება შექმნას კონფლიქტი ან რაღაც სისულელე გაგვაკეთებინოს. ზოგიერთმა ახალგაზრდამ არ იცის, სად წაიღოს ეს ენერგია. ეს შეიძლება გადავის კონფლიქტში. ეს არის სატანური დღე. ამიტომ ფრთხილად უნდა ვიყოთ. ცდუნებების ალბათობა მაღალია. შეცდომების ალბათობა მაღალია. ხდება მზის და მთვარის დაპირისპირება მორიელი-კუროს ღერძზე. დაბნელება ხდება მორიელში. რისკ-ჯგუფში კურო და მორიელია, მერე უკვე მერწყული და ლომი. მათ სჭირდებათ ჩვეულებრივზე უფრო მეტი ყურადღება და სიფრთხილე. დღეს მოვერიდოთ ზედმეტ ეჭვიანობას, გესლიანობას, სარკასტულ გამოთქმებს, წყენის დამახსოვრებას, სამაგიეროს გადახდაზე ფიქრს,“- მოცემულ საკითხზე მიხეილ ცაგარელმა ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დილა“ ისაუბრა.
„ზაფხულში ჩვენ უნდა ვიმუშაოთ უნარებზე, მაგრამ მეცადინეობის გარეშე, თამაშით,“ - ბავშვთა ნევროლოგი თამარ ედიბერიძე
ბავშვთა ნევროლოგმა თამარ ედიბერიძემ ზაფხულში ტვინის დასვენების საჭიროებაზე ისაუბრა და მშობლებს საინტერესო რეკომენდაციები მისცა:
„სჭირდება თუ არა თავის ტვინს დასვენება? უფრო მეტს ვლაპარაკობთ ხოლმე, სჭირდება თუ არა წვრთნა, როგორ ვავარჯიშოთ სხვადასხვა უნარი. დასვენება არის ისეთივე აუცილებელი კომპონენტი განვითარების პროცესში, როგორც ნებისმიერი სავარჯიშო და წვრთნის პროცესი. არსებობს პასიური დასვენება, როდესაც რეალურად უქმად ვართ და იგნორირებას ვუკეთებთ ყველა განმავითარებელ აქტივობას.
არსებობს აქტიური დასვენება, როდესაც იმავე უნარებზე მუშაობა შეიძლება ცოტა განსხვავებული ფორმით, ისე, რომ ამას სრულებით არ ჰქონდეს სასწავლო პროცესის სახე. პირიქით, გაცილებით ეფექტიანი იყოს და გაცილებით მოგვეხმაროს იმაში, რომ იგივე ინფორმაცია, რაც გვინდა, რომ ჩვენ შევინარჩუნოთ და დავამკვიდროთ თავის ტვინში ხანგრძლივად, უფრო სხვა ფორმით დაინახოს ბავშვმა, სხვა ფორმით დაიმახსოვროს.
ზაფხულში ჩვენ უნდა ვიმუშაოთ უნარებზე, მაგრამ მეცადინეობის გარეშე, თამაშით. შეიძლება თამაში მარტივ აქტივობებთან არ იყოს ასოცირებული. ასაკის შესაბამისად სხვადასხვა სახალისო აქტივობა არსებობს, რომელსაც აქვს იმაზე მეტად განმავითარებელი აქტივობა ხანდახან, ვიდრე ერთი თემის დამუშავებას საკლასო ოთახში,“- მოცემულ საკითხზე თამარ ედიბერიძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.