„ჩვენ ვცდილობთ, რომ ბავშვი საკუთარ თავში ჩავახედოთ. ვქმნით საუბრების სიას. ბავშვები ემზადებიან და ერთ მშვენიერ დღეს გვაქვს საუბრები ამ თემებთან დაკავშირებით. ვთვლი, რომ ნიშნები არ უნდა იყოს. არც ხუთიანი, არც ათიანი, არც ასიანი. ნიშანი თრგუნავს ბავშვს. ანგარიშგების სრულიად ახალი ფორმა გამოვიყენეთ ჩვენ, ბავშვის სიტყვიერი შეფასება, სადაც პირველ რიგში, იწერება ბავშვის დადებითი თვისებები. ის, რასაც მიაღწია ბავშვმა, რაც შეძლო, რაშიც წარმატება მოიპოვა. შემდეგ შეიძლება ლამაზი ტონით მიუთითო იმაზე, რაც შეიძლება მომავალში გამოასწოროს. მასწავლებელი უნდა იყოს მომთმენი. გულწრფელად უნდა უყვარდეს ყველა ბავშვი,“ - აღნიშნულ საკითხზე ნათელა ამონაშვილმა ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ ისაუბრა.
„პანდემიის და ზოგადი სტრესის პირობებში შეიძლება ჯანმრთელ ადამიანსაც ჰქონდეს ასეთი ჩივილები,“ - კარდიოქირურგი ზვიად ბახუტაშვილი
კარდიოქირურგი ზვიად ბახუტაშვილი საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი-მარი მალაზონია" პანდემიის პირობებში აქტუალურ კითხვებს პასუხობს. მისი თქმით, ადამიანებს პანდემიის დროს მომატებული სტრესის გამო ხშირად აღენიშნებათ ჰაერის უკმარისობა, გულის არეში ტკივილები, თუმცა ეს ყოველთვის გულის პრობლემებზე არ მიგვანიშნებს:
„ერთი რამ უნდა გაითვალისწინოთ, რომ პანდემიის და ზოგადი სტრესის პირობებში ​შეიძლება ჯანმრთელ ადამიანსაც ჰქონდეს ასეთი ჩივილები, გულის არეში ტკივილი და ჰაერის უკმარისობა, ეს არ ნიშნავს აუცილებლად იმას, რომ მისი გული დაავადებულია. პრობლემების გამოსარიცხად კარგი იქნებოდა, კვალიფიციური ექოკარდიოგრაფიის ჩატარება. თუ იქ ანატომიურად არანაირი ცვლილება არ არის, მაშინ ​სიმპტომურად შეიძლება რაიმე დაენიშნოს პაციენტს. ეს ნიშნავს იმას, რომ შეძენილი პათოლოგია არ გაქვთ.“
ზვიად ბახუტაშვილის თქმით, ჭარბი ალკოჰოლის მიღება საზიანოა, როგორც ჯანმრთელი გულის მქონე ადამიანებისთვის, ასევე მათთვისაც, ვისაც ამ მხრივ პრობლემები აქვს:
„დალევის ამბავი იქნება კარგად, უბრალოდ რაოდენობის ამბავი ვერ იქნება კარგად. რა თქმა უნდა, ​ერთი ჭიქა ღვინის დალევა პრობლემა არ იქნება. ჩვენ ვიცით, რომ ღვინოში უამრავი ბიოაქტიური ნივთიერება შედის და ძალიან სასარგებლოა. ძველი, ტრადიციული სმა, რომელიც ცოტა დამახინჯებულად ვიცოდით საქართველოში, სასარგებლო ვერ იქნება ვერც აბსოლუტურად ჯანმრთელი და ვერც სტენტირებიანი ადამიანისთვის.“
„ჩივილების 90 %, როდესაც პაციენტები აღნიშნავენ ჩხვლეტას, უფრო არის ოსტეოქონდროზით გამოწვეული და არ არის გულისმიერი. ასე კატეგორიულად მაინც ვერაფერს ვიტყვით. ​ეს ჩივილები დაკავშირებული არის მოძრაობასთან, მოსვენებასთან, ამით შეიძლება დიფერენცირება. თუ ჩხვლეტა დაკავშირებულია ფიზიკურ აქტივობასთან, აუცილებლად მიმართეთ კარდიოლოგს. თუ მოსვენების დროს არის ჩხვლეტა და პოზიციურად გადის, მაშინ ეს არის ოსტეოქონდროზი,“ - აღნიშნავს ზვიად ბახუტაშვილი.