კითხვაზე თუ რამდენი რამდენი დღე არის საჭირო, რომ ბავშვს ჰაერის გამოცვლაში ჩაეთვალოს, როგორც პედიატრი აღნიშნავს ბავშვს სჭირდება ადაპტაციური პერიოდი წაყვანის ან თუნდაც ჩამოყვანის დროს. ამისათვის საკმარისია, არანაკლებ 14 დღე:
„ბავშვს სჭირდება ადაპტაციური პერიოდი წაყვანის ან თუნდაც ჩამოყვანის დროს. ამისათვის საკმარისია, არანაკლებ 14 დღე. რა თქმა უნდა, სასურველია 1 თვეც. შეძლებისდაგვარად, როგორც მოახერხებთ, სადაც მოახერხებთ, მთაც და ზღვაც, ორივე სასურველია. რა თქმა უნდა, მშვიდობიან ზაფხულს ვუსურვებ ყველას, თუმცა უმჯობესია თუ ბავშვს ცენტრალურ ქალაქებთან ახლოს გაიყვანთ დასასვენელად, რადგან საჭიროების შემთხევევაში სამედიცინო დახმარება სწრაფად აღმოუჩინონ. ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ფაქტია. მივესალმები შერეულ ჰავას, იქ, სადაც მთაც და ზღვაც გვხდება. უბრალოდ ზღვაზე უნდა დავიცვათ ჰიგიენური ნორმები. ასევე, არ უნდა გვყავდეს ბავშვი მზეზე დიდხანს, არ უნდა გადავახუროთ, უნდა შევეცადოთ, რომ წყალში არ შევიყვანოთ ისეთ დონეზე, რომ წყალი ყლაპოს. გოგონებში ძალიან ხშირია სოკოვანი ინფექციები ზღვის შემდგომ, ამიტომ ყველანაირად უნდა დავიცვათ ეს ნორმები, უნდა შევეცადოთ ვიხმაროთ წყალგაუმტარი საცურაო კოსტიუმები და ა.შ.“
„ძირითადად, ქალს ბრალდება, როდესაც ნაყოფი მამრობითი სქესის არ არის. ამ დროს ქალი არაფერ შუაშია, ბავშვის სქესი მხოლოდ მამაკაცზეა დამოკიდებული,“ - გენეტიკოსი მაკა ჭიპაშვილი
გენეტიკოსმა მაკა ჭიპაშვილმა „სხვა შუადღეში“ იმ სტერეოტიპულ დამოკიდებულებებსა და მოსაზრებებზე ისაუბრა, რომელიც საზოგადოებაში ნაყოფის სქესთან დაკავშირებით არსებობს:
„ბავშვის სქესი მხოლოდ მამაკაცზეა დამოკიდებული. როდესაც ეს კითხვა დამისვით, გამეღიმა კიდეც. ძირითადად, ქალს ბრალდება, როდესაც ნაყოფი მამრობითი სქესის არ არის. ამ დროს ქალი არაფერ შუაშია. ჩვენ გვაქვს 2 X ქრომოსომა და სხვა ალტერნატივა არ გვაქვს. მამაკაცებს აქვთ X და Y, შესაბამისად რომელი ქრომოსომის შემცველი სპერმატოზოიდიც გაანაყოფიერებს ჩვენს უალტერნატივო რიგს, იქიდან გამომდინარე სქესიც ყალიბდება, ასე რომ ნაკლები დანაშაული ქალებს და მეტი მამაკაცებს. თუმცა მათაც არ შეუძლიათ რაიმეს რეგულირება, რასაკვირველია.
„ფრაზა „ბიჭი ვერ გავუჩინე“ ადრე უფრო ხშირად გვესმოდა. ახლა მსგავსი შინაარსის საუბრებმა ნელ-ნელა იკლო. დღეს ბევრი პათოლოგია არსებობს, უშვილობის პრობლემაც წამოიჭრა, შესაბამისად, მსგავსი ფრაზები ბევრად ნაკლებად გვესმის. დღეს სელექციური აბორტიც აკრძალულია და ამ რიცხვმაც მნიშვნელოვნად იკლო. ექოსკოპისტსაც გარკვეულ ვადამდე არ აქვს სქესის თქმის უფლება,“ - აღნიშნა მაკა ჭიპაშვილმა.