„ბავშვს სჭირდება ადაპტაციური პერიოდი წაყვანის ან თუნდაც ჩამოყვანის დროს. ამისათვის საკმარისია, არანაკლებ 14 დღე. რა თქმა უნდა, სასურველია 1 თვეც. შეძლებისდაგვარად, როგორც მოახერხებთ, სადაც მოახერხებთ, მთაც და ზღვაც, ორივე სასურველია. რა თქმა უნდა, მშვიდობიან ზაფხულს ვუსურვებ ყველას, თუმცა უმჯობესია თუ ბავშვს ცენტრალურ ქალაქებთან ახლოს გაიყვანთ დასასვენელად, რადგან საჭიროების შემთხევევაში სამედიცინო დახმარება სწრაფად აღმოუჩინონ. ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ფაქტია. მივესალმები შერეულ ჰავას, იქ, სადაც მთაც და ზღვაც გვხდება. უბრალოდ ზღვაზე უნდა დავიცვათ ჰიგიენური ნორმები. ასევე, არ უნდა გვყავდეს ბავშვი მზეზე დიდხანს, არ უნდა გადავახუროთ, უნდა შევეცადოთ, რომ წყალში არ შევიყვანოთ ისეთ დონეზე, რომ წყალი ყლაპოს. გოგონებში ძალიან ხშირია სოკოვანი ინფექციები ზღვის შემდგომ, ამიტომ ყველანაირად უნდა დავიცვათ ეს ნორმები, უნდა შევეცადოთ ვიხმაროთ წყალგაუმტარი საცურაო კოსტიუმები და ა.შ.“
7 მარტივი რჩევა მაღალი წნევის პრობლემის მოსაგვარებლად - გიორგი ღოღობერიძის რჩევები
ექიმმა გიორგი ღოღობერიძემ მაღალი წნევის პრობლემის მოსაგვარებლად 7 მარტივი მეთოდის შესახებ ისაუბრა:
„პირველი რჩევა არის წონის შემცირება. თქვენი სხეულის მასის ინდექსი უნდა იყოს 18,5-დან 20 კილოგრამ მეტრ კვადრატამდე. მასის ინდექსის გასაგებად სხეულის წონა უნდა გავყოთ სიმაღლის კვადრატზე. რა რიცხვსაც მიიღებთ, ეს იქნება თქვენი სხეულის მასის ინდექსი. მეორე რჩევა არის, რომ თქვენ უნდა შეზღუდოთ საკვებში ნატრიუმის შემცველობა. ნატრიუმი ყველაზე მეტად გვხვდება მარილში. დღეში მარილი არ უნდა მიიღოთ 6 გრამზე მეტი და 3 გრამზე ნაკლები. სულ უმარილოდაც არ შეიძლება. ნატრიუმის მოშორებაში ჩვენს სხეულს ეხმარება კალიუმით მდიდარი საკვები.“
გიორგი ღოღობერიძის თქმით, მაღალი წნევის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის ფიზიკური აქტივობა აუცილებელია:
„მესამე რჩევაა მეტი ფიზიკური აქტივობა. შეეცადეთ, რომ კვირის უმეტეს დღეებში აქტივობა გქონდეთ დღეში ნახევარ საათზე მეტი. ფიზიკური აქტივობის დროს სხეული ტონუსშია და არტერიული წნევის მაჩვენებელი მცირდება. მეოთხე რჩევა არის ჯანსაღი კვების წესების დაცვა. უნდა მიიღოთ მწვანე ჩაი. მწვანე ჩაის ვინც სვამს, მათთან წნევის მაჩვენებლები 4-6 ერთეულით უფრო დაბალია. მეხუთე რჩევაა, მოერიდეთ თამბაქოს და ალკოჰოლს. ამ შემთხვევაში წნევის მაჩვენებელი ოთხი ერთეულით შემცირდება.“
„მეექვსე რჩევაა, რომ მოიწესრიგოთ ძილი. დღეში უნდა გეძინოთ რვა საათი. ეს რვა საათიც უნდა იყოს ხარისხიანი, მყუდრო, ბნელ, გრილ ოთახში. მეშვიდე რჩევაა, რომ მოერიდოთ სტრესს,“- აღნიშნულ საკითხზე გიორგი ღოღობერიძემ „მთავარი არხის“ გადაცემაში „მთავარი დიაგნოზი“ ისაუბრა.
წყარო:​ „მთავარი დიაგნოზი“